Everyones Theatre Company
To Gillian on her 37th Birthday
Adjudicator: Ruth Legg
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Director and Cast
  • Excellence in Scenic Design to Rob Sharmon
Schenectady Light Opera Company
The Music Man
adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Choreography to Jeffrey Scott
  • Meritorious Achievement in Production Concept, Direction and Execution to Joe Fava and Jeffrey Scott
Geneva Theatre Guild
They're Playing Our Song
adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Laura D. Feligno for her portrayal of Sonia Walsk
  • Meritorious Achievement to R.J. Rapoza for his portrayal of Vernon Gersh
  • Meritorious Achievement to Annie Bachman and her Band for their musical expertise and adaptability
Olean Community Theatre
Fiddler on the Roof
Adjuidcator: Ruth Legg
  • Outstanding Accomplishment in Acting to Paul A. Nelson, as Tevye
  • Outstanding Accomplishment in Directing to Minna Badanes
  • Excellence in Ensemble Acting and Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Musical Accompaniment to Ruth Fuller and the Orchestra
  • Excellence in Vocal Direction to Eric L. Van Druff
  • Excellence in Sound to Ken Roberts
Auburn Players Community Theatre Inc.
All My Sons
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence Award for Ensemble Acting to the cast
  • Meritorious Achievement Award for directing to Jamie Bruno
Indian River High School
Man of La Mancha
adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Achievement in Scenic Design to Phil Dyke
Schenectady Light Opera Company
Bat Boy: The Musical
adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Sean Patrick Fagan for his portrayal of Bat Boy
  • Excellence in Performance to Laurie Larson for her portrayal of Meredith Parker
Little Theatre of Watertown
Bell, Book and Candle
adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting Daniel McDougal for his portrayal of Sidney Redlitch
  • Meritorious Achievement Award in directing to Sarah Hovey
Harlequin Student Drama Club (SUNY Brockport)
Free Will and Wanton Lust
adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement to the Director, Production Staff, Cast and Crew
Rome Community Theater
It Runs in the Family
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Acting to Carl DeFranco for his portrayal of Dr. Hubert Bonney
  • Excellence in Costume Design and Execution to Cindy Miller, Nora Eagan and Renee Scalise

Sherburne/Earlville High School
She Loves Me
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in program design to Paul Zona and Maggie Fitzpatrick
  • Meritorious Achievement for Acting to Adrian Enscoe for his portrayal of Georg Nowack
Black Sheep Theatre Coalition
An Enemy of the People
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Michael Arve for his portrayal of Peter Stockman
  • Excellence Award in Acting to David Spiro for his portrayal of Dr. Thomas Stockman
  • Meritorious Achievement in Acting to John Clay for his portrayal of Morten Kiil
  • Meritorious Achievement in Design to Louie Podlaski for poster design
Harlequin Productions Cayuga Community College
Dead Men Don't Itch
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike DeForrest as Jake Chapel
  • Meritorious Achievement in Direction to Robert Frame
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Virginia Fennessy
Orange County Community College
Honk Jr.
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Crew
  • Meritorious Achievement to Sheila Glenn for her portrayal of Dot.
  • Meritorious Achievement to Tim Mullally for his portrayal of Greylag     
Circle Theatre Players
The Foreigner
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Acting to Ken Ryer, Bill Douglas, Barbara Smith, Todd Langley, Elizabeth Young, Brian Smith, and Matt DeLong.
  • Excellence in Direction to John Trainor

SUNY Brockport Department of Theatre--Harlequin Student Organization
The Last Five Years
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Excellence to Mathew Wegman for Vocal Performance
  • Excellence to Elizabeth Trupia for Vocal Performance
  • Meritorious Achievement to Director Michael Sheehan and his Backstage Crew for a seamless production
Lancaster Regional Players
Maggie's Getting Married
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting and Overall Performance to the Cast
  • Excellence in Direction and Production Design and Concept to the Director and Production Team
Sherburne Earlville High School
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Overall Production Design and Concept to the Director and Production Team
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Adrian Enscoe, Joe Mettler, Ellen Fagan, Stephanie Joyce
Irondequoit Theatre Guild
Side Show
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Vocal Ensemble work to the Cast
  • Excellence in Vocal Performance to Rochelle Pray and Danielle Colombo for their portrayal of Twins Daisy and Violet Hilton.
  • Excellence in Music Direction to Mike Szatkowski.
Sullivan County Dramatic Workshop
Trust
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement for Ensemble Work to the Cast of Trust
  • Excellence in Acting to Bill Moloney for his  portrayal of Henry Rogers
  • Excellence for the Integration of the Technical Elements
Angelica players
Little Women
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Meritorious Achievement for Acting to Ayla Rector for her portrayal of Mr. Theodore Lawrence and Mrs. Garner
  • Meritorious Achievement for their Herculean effort instaging the large theatrical production to Director Staci Curry and Producer Inka Rector.
  • Meritorious Achievement for their Ensemble Work to the Cast
Little Theatre of Watertown
Bathroom Humor
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Excellence in Acting to Alison Corbett for her portrayal of “Babette”
  • Excellence in Acting to Lenny Planes for his portrayal of “Stu”
  • Meritious Achievement for Scenic Design to Elizabeth Phimister Smith
  • Meritorious Achievement for her On-stage Physicality with a Zipper to Erin LaLonde as “Peg”
Colonial Little Theatre
The Odd Couple (The Female Version)
Adjudicator: Joan Fuess
  • Excellence in Acting to Randy McConnach and Colin Farley for their portrayal of  Jesus and Manolo Costazuela
  • Meritorious Achievement in Acting to Sarah Wasserbach as Florence Unger
  • Meritorious Achievement in Direction to John Birchler
Penfield Players
A Fate Worse Than Death
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Meritorious Achievement in Direction to Jillian Christensen
  • Meritorious Achievement in Ensemble Worrk to Kathy Mauldin (Felicia Ramsgate) and Mereidth L. Graham (Dorothea Ramsgate)
Appleseed Productions
The Musical Comedy Murders of 1940
Adjudicator: Bob Frame
  • Excellence in Acting to Erin Race for her portrayal of Helsa Wenzel
  • Meritorious Achievement in Production Design and Execution to Jon Wilson
  • Meritorious Achievement in Acting to Gerrit Vander Werff, Jr. for his portrayal of Eddie McCuen
  • Meritorious Achievement in  Acting to Brian Pringle for his portrayal of Roger Hopewell
Corinth Theatre Guild
Chicago
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Choreography to Tim McGuire
  • Meritorious Achievement in Dance to the Company
  • Excellence in Vocal Performance to Ceri Boersman, Anna Didio and Tim Doak
Schenectady Light Opera Company
Anything Goes
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Heather D’Arcy for her portrayal of Bonnie
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Michael McDermott and Michael Mensching
  • Meritorious Achievement in Dance to the Company
The Village Stage
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Performance to The Village Stage for their production of The Importance of Being Earnest.
Sullivan County Dramatic Workshop
Moon Over Buffalo
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Scenic Design and Direction to Bunny Woloszczak
  • Excellence in Acting to Constance Slater for her portrayal of  Ethel
  • Excellence in Acting to Matt Side for his potrayal of Howard
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellen Pavloff for her portrayal of Rosalind   
Olean Community Theatre
The Miracle Worker
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Acting to Danielle Campbell for her portrayal of Annie Sullivan
  • Excellence in Acting to Ksa Curry for her portrayal of Helen Keller
Auburn Players Community Theatre
Laughter on the 23rd Floor
Adjudicator: Cindy Appleton
  • Excellence in Scenic Design to Navroz Dabu
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
Sullivan County Dramatic Workshop
Dating Blind
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence Award  to Matthew Side for Playwright and Director of  Dating Blind
  • Meritorious Achievement Ellen Pavloff for Acting in Dating Blind
Towne Players of Kenmore Tonawanda
Whose Wives Are They Anyway?
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Constance M. Long for her portrayal of Tina
  • Excellence in Direction to Glenn Jumper
  • Meritorious Achievement in Acting to Josh Dimming-Russell for his portrayal of David McGachen
  • Meritorious Achievement in Acting to Mark DiPasquale for his portrayal of John Baker
Circle Theatre Players
Meet Me In St. Louis
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Mindi Schwab
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Claudia DiMartino
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Jane Figueroa
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Eliza Figueroa
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Kelly Patnode
  • Meritorious Achievement to the Set, Costume and Prop Crews
  • Outstanding Musical Direction and Accompaniment to Marietta Mitchell
Indian River High School Drama Club
Almost, Maine
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting and Ensemble Work to the Director, Cast and Crew
  • Outstanding Achievement to Kristie Fuller and Phil Dyke for their Ongoing Educational and Artistic Endeavors with the Students of Indian River High School
LISTED BY COMPANY
Wellsville High School
Once On This Island
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast and Crew
  • Excellence in Lighting Design to Diane L. Willard
  • Excellence in Directing to Tim Berardi
  • Outstanding Achievement in Choreography to Myles J. Stubblefield
The Gatesinger Company Ltd.
Willie's Kitchen
adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to John (Buck) Erwin and Michael Mulberry.
  • Excellence in Writing to Jay D. Hanagan
Towne Players of Kenmore Tonawanda
Sylvia
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Joshua Snyder for his portrayal of Greg
  • Meritorious Achievement in Overall Performance and Production to the Director, Cast and Crew
Wyoming County Bicentennial Singers
Moments in Time
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Mark Eckstein
Wyoming County Bicentennial Singers
Moments in Time
Adjudicator:  Paul Nelson

Production - Snow Stars
  • Excellence in Acting to Donna Jeffords for her portrayal of Grace
  • Excellence in Acting to Stanley M. Janczak for his potrayal of Carl

Production - The Stronger
  • Meritorious Achievement in Acting to Anne Wright for her portryal of MLLE. Y

Production - Mere Mortals
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Richard Barry, David Grayson and Don Gallo
  • Excellence on Overall Production Concept and Value to the Production Team and Cast
  • Excellence in Direction to Cindy Appleton
Sullivan County Dramatic Workshop
The Vagina Monlogues
Adjudicator: Joan Fuess
  • Excellence in Acting to Saeeda Mahmud
  • Meritorious Achievement in Acting to Kendra Shambley-Greco
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Gloria Bonelli, Ann Finneran, Ashley Nygard, Amber Schmidt, Kendra Shambley-Greco, Ramona Jan and Saeeda Mahmud
  • Meritorious Achievement in Directing to Sally Gladden
William Andia Presents
A Walk In The Woods
adjudicator: Joan Luther
  • Excellence for Music and Sound Design to Bob Meadows
  • Meritorious Achievement for Graphic Design to Louie Podlaski for the poster and program
  • Meritorious Achievement for Ensemble Work to the Cast and Director
Geneva Theatre Guild
Little Shop of Horrors
adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in acting and singing to Mike Witter as Seymour
  • Excellence in acting and singing to Renee Heitmann as Audrey
  • Excellence in singing and acting ensemble work to Emily Howard as Chiffon, Liz  Howard as Crystal, and
         Jennifer Walzack as Ronnette – “The Ronnettes”
Not So Common Players
The Wizard of Oz
Adjudicator: Sherman Ward
  • Excellence in Costume Design to Debbie Lummis
  • Excellence in Direction to Laura Andruski
  • Meritorious Achievement to the Three Crows, Jacob Brode, Kevin Escudero, Ryan Glynn for ensemble work
Geneva Theatre Guild
Aladdin Jr.
adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Solo Dancing to Trevor Burrall as the Snake Charmer
  • Excellence in Costume Design and Construction to AErin Lanphear, Costume Foreman and
  Randy Hample, Assistant Costume Foreman and their Crew
Sherburne Music Theater Society
The Complete Works of William Shakespeare, Abridged
Adjudicator: Ruth Legg
  • Excellence in Ensemble Acting to Tyler Rundell, Adrian Enscoe and Joe Mettler
  • Excellence in Directing to Colleen Law-Tefft
Greece Summer Theater
Into The Woods
adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting and Movement to Nicholas Bernard
  • Excellence in Artistic and Musical Direction to Mike Szatkowski
  • Excellence in Vocal Performance to Rochelle Pray
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Laura Maron
  • Meritorious Achievement in Acting to Marlo Wiktorski
  • Meritorious Achievement  in Ensemble Work to Brian J. Maxwell and Jason Rugg
Saint Genesius Guild
The Ceremony of Innocence
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement for Ensemble work to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Freeman Borden as Sussex
Little Theatre of Watertown
Murderers
adjudicator: Joan Luther
  • Outstanding Acting to Jane Bowman Jenkins
  • Excellence in Acting to Walker Kornfeld
  • Meritorious Achievement in Acting to Sarah Wise Hovey
Our Own Productions
Sweeney Todd
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Performance to Our Own ProductionS Inc.
  • Excellence in Direction to Norman Eick
  • Meritorious Achievement in Set Design to Norman Eick and Doug Porter
Our Own Productions
Cinderella
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Musical Direction to Dr. Joseph Eppink
  • Excellence in Vocal Performance to Cecelia Gray for her portrayal of Cinderella
Sherburne Music Theater Society
Seussical
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence to  Ariel Eliaz for his portrayal of Cat
  • Meritorious Achievement to Ellen Fagan for her portrayal of Mayzie, Bird
  • Meritorious Achievement to Directors: Jonna Bartlett, Donna Moren and Michael Moren (music director) and the entire ensemble for their zany  production of “Seussical” 
Sullivan County Dramatic Workshop
Dial M For Murder
Adjudicator: Sherman Ward
  • Meritorious Achievement in Acting to Harold Tighe for his portrayal of Inspector Hubbard
Geneva Theatre Guild
Graceland and Asleep on the Wiind
adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction to Pam Rapoza
  • Outstanding Acting to Randy Hample for his portrayal of Beau Dejaun
  • Outstanding Acting to Laura D. Feligno for her portrayal of Bev Davies
  • Meritorious Achievement in Acting to Cara Gopen for her portrayal of Rootie Mallert
Everyones Theatre Company
Children of Eden
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Vocal Performance to Shanthi Kelley
  • Excellence in Vocal Performance to Billy DeMetsenaere
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Chris Eklund, Michael Hall, Jules Natoli, Kate Osher, Debbie Tompkins as the Snake and Robert Sharman as the choreographer.
  • Excellence in Vocal Performance Ensemble Work to Rachel Pasternak and Scott Shutts.
  • Excellence in Sound Engineering to Rich Schantz
Delta Xi Cast Alpha Psi Omega
Proof
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Don Wheeler, Sarah Wasserbach, Glenn Alkinburgh and Lori Snow
  • Meritorious Achievement in Direction to John Birchler
  • Meritorious Achievement in Scenic Design  to Melissa Schroyer
Batavia Players
Evening of One-acts
Adjudicator: Ruth Legg
  • Meritorious Achievement in Acting to Peggy Marone as Mrs. Sorken in Mrs. Sorken
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Kevin Partridge and Bob Rudman in The Dumb Waiter
Henrietta Community Theatre
Nunsense
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Acting to Samantha Allen for her portrayal of Sister Mary Amnesia
  • Meritorious Achievement in Acting to Susan Woodward for her portrayal of Sister Mary Hubert
Colonial Little Theatre
Cereal: A Soap Opera Farce in Two Acts
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Marc Destefano for his portrayal of Juan Singlecop.
  • Meritorious Achievement to Kathy Wright for her portrayal of Claire Voyant.
  • Meritorious Achievement in Writing to playwright Richard Messina for his original script of “Cereal”.
M & M Productions
Four Gorn Conclusions
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Jeannine Goche, Laura Kramer, Eric Goche, Barry Liebman
Harlequin Student Drama Club (SUNY Brockport)
Dog Sees God
adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Directing to Vincent Carbone
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Vanessa Soto
  • Meritorious Achievement in Acting to Tim Ellison for his performance of CB
  • Meritorious Achievement in Acting to Robb Sutton for his performance of Beethoven
  • Meritorious Achievement in Acting to Brett Giehl for his performance of Matt
Forum Players Genesee Community College
Mind Game
adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Johnny Dow
  • Meritorious Achievement in Acting to Anjelica Sistrunk                                                    
  • Meritorious Achievement in Acting to Edward Wolfe
Circle Theatre Players
The Good Doctor
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Thomas Holmes, Bill Douglas, Joan Coombs, Eugene Kosarovich and Rhonda Van DeWal
  • Meritorious Achievement Directing to Nancy Wilder
Lancaster Regional Players
Over The Tavern
Adjudicator: Cindy Appleton
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast of Lancaster Regional Players’ Production of “Over the Tavern”.
  • Excellence in Direction to David Hall for Lancaster Regional Players’ Production of “Over the Tavern”.
Hand-to-Mouth Players
17th Annual Playwright/Director's Workshop
adjudicator: Frances Ruoff
  • Outstanding Award for Ensemble work to the Hand to Mouth Players for their 17th annual Playwright/Director's workshop.
  • Meritorious Achievement in Acting to Jay Krass as Lawyer for War Spoils
  • Meritorious Achievement in Acting to Gary Simon  as Lorenzo in War Spoils
  • Excellence in Playwriting to Lisa Stephenson for Bedside Manners
  • Excellence in Ensemble Work for Bedside Manners.
  • Meritorious Achievement in Acting to Grace Miranda  as JD in Bedside Manners
  • Excellence in Acting to  Connie Dyckman as Caroline in Bedside Manners
  • Meritorious Achievement to Sally Simon as Ellie in Bedside Manners
  • Meritorious Achievement in directing to Susan Bond for Bedside Manners                                       
  • Excellence in acting to Gary Simon in Creation
  • Meritorious Achievement in acting to Sally Simon in Creation
  • Merit Award for Ensemble work to the Cast and Crew for First Fall Day on The Beach
Indian River High School
You Can'tTake It With You
adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction To Kristie L. Fuller
  • Outstanding Scenic and Costume Design and Execution to Phil Dyke
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to The Cast
Sullivan County Dramatic Workshop
Misery
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Direction to Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Acting to DeLois "Cookie"House as Annie Wilkes
  • Excellence in Acting to Wayne Kreuscher as Paul Sheldon
  • Meritorious Achievement to Bunny Woloszczak as Stage Manager and her stage crew
Harlequin Productions Cayuga Community College
An Evening of One Acts
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Acting to Zac Darling for his portrayal of Dave in “Male Order”.
  • Meritorious Achievement for Ensemble Acting to Jacqueline Kocur as “Hannah”, James Cantu as “Fritz” and Esther Taylor-Weiss as “Barbara” in “It Happened At Kings Island”.
2008 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2007 -  October 31, 2008
Appleseed Productions
Goodbye Charlie
Adjudicator: Joan Fuess
  • Excellence in Scenic Design to Navroz N. Dabu
Sullivan County Dramatic Workshop
Proof
Adjudicator: Joan Fuess
  • Outstanding Achievement in Acting to Max Schaefer as Robert
  • Excellence in Acting to Rebecca Robbins as Catherine
  • Excellence in Directing to Lori Schneider-Wendt
  • Excellence in Set and Scenic Design to Lori Schneider-Wendt, Jim Schmidt, and Jim Sullivan
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards