Presented at the 2010 TANYS Festival Banquet
LISTED BY COMPANY
Appleseed Productions
The Wedding Singer
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Acting to Binaifer Dabu for her portrayal of Rosie
  • Meritorious Achievement in Acting to Terence LaCasse for his portrayal of Robbie Hart

Appleseed Productions
Parade
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence Direction and Choreography to Meghan L Pearson
  • Meritorious Achievement in Acting to Ryan Benz for his potrayal of Leo Frank
  • Meritorious Achievement in Acting to Bridget Moriarty for her potrayal of Lucille Frank

Appleseed Productions
It's Called the Sugar Plum
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Daniel Rowlands for his portryal of Wallace Zuckerman
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Daniel Rowlands and Wendy Sikorski

Auburn Players Community Theater
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Carole Estabrook for her portrayal of Gwendolen Fairfax
  • Excellence in Wig and Hat Design and Execution to Jason Flanders

Auburn Players Community Theater
Two Women and a Chair
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Ensemble Acting to Alicia Frame and Carole Estabrook
  • Excellence in Direction to Bob Frame

Batavia Players
Sherlock Holmes-One Act Plays
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to Norm Argulsky for his portrayal of Sherlock Holmes
  • Excellence in Acting to Paul Judkins for his multiply roles of Hugh Pattins, Colonel Hayter and Inspector Morton
  • Excellence in Acting to Christopher Clark for his multiply roles of Patrick Cairns and Blake

Rochester's Black Sheep Theatre
Sorry...Wrong Number
Adjudicator: Rob Sharman
  • Meritorious Achievement in Acting to Jennifer Blatto-Vallee for her portrayal of Mrs. Stevenson
  • Meritorious Acheivement in Concept and Execution to Director, Cast and Crew

Rochester's Black Sheep Theatre
In Memoriam
Adjudicator: Rob Sharman
  • Meritorious Achievement for Costume Design to Karen Noske
  • Meritorious Acheivement in Ensemble Work to the Director, Cast and Crew

Rochester's Black Sheep Theatre
Harvey
Adjudicator: Rob Sharman
  • Meritorious Achievement in Acting to Judie D’Ambrosio for her portrayal of Veta Louise Simmons
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Acting to Kevin Swift for his portrayal of Elwood P. Dowd
  • Excellence in Visual Arts to Salina Giardino for her portrait of Elwood and Harvey

Circle Theatre Players
The Nerd
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to Bill Douglas for his portrayal of Rick Steadman

Circle Theatre Players
The Hound of the Baskervilles
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement  in Scenic Construction and Set Dressing to Anna Church, Bob Dawes, Craig Daniels, Stacy Schafer and Barbara Neu
  • Meritorious Achievement to in Direction to Kate Hans

Class Act Productions
All Shook Up
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Patrick Doyle for his portrayal of Dennis
  • Excellence in Staging and Choreography to Brian Avery, Heather D'Arcy, and Melissa Lacijan

Class Act Productions
As You Like It
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to Kristoph DiMaria
  • Meritorious Achievement  in Acting to Michael A. Lake for his portrayal of Jacques
  • Meritorious Achievement in Acting to Mary Catherine Mahoney for her portrayal of Celia
  • Meritorious Achievement in Direction & Stage Combat to Brian Avery
  • Excellence in Costuming to Debbie Lummis

Classic Theater Guild
Macbeth
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Tony Pallone for his portrayal of Macbeth
  • Meritorious Achievement in Acting to Rob Hill for his portrayal of McDuff
  • Meritorious Achievement in Direction to Matt MacArevey

Classic Theater Guild
A Doll's House
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Acting to Kris Anderson for his portrayal of Mr. Torvald
  • Meritorious Achievement in Acting to Joan Justice for her portrayal of Mrs. Kristine Linde

Comings and Goings
A Sex and Death Review
Adjudicator: Bob Alonzo
Confetti Stage
Meritorious Achievement in Acting to Bill DeMetsenaere for his portrayal of multiple roles

I Hate Hamlet
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Daniela Malave as Felicia Dantine
  • Meritorious Achievement in Acting to Isaac Newberry as Gary Peter Lefkowitz
  • Meritorious Achievement in Fight Choreography to P. J. Gonzalez

Confetti Stage
The Boxcar Children
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Direction to Barry R. Streifert

Confetti Stage
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Dena Langdon
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Doug Peek
  • Meritorious Achievement in Acting to Vivian Hwang for her portrayal of Cecily Cardew
  • Meritorious Achievement in Acting to Christopher Kowalski for his portrayal of Algernon Moncrieff
  • Meritorious Achievement in Acting to Stephen Henel for his portrayal of Rev. Canon Chasuble

Confetti Stage
Confetti Fest 6: A Short Play and Film Festival
Adjudicator: Joan Fuess
Heroics
  • Excellence for Acting to Ryan McLaughlin as Nate
  • Meritorious Achievement for Acting to David DiPaola as Dr. Prometheus
  • Meritorious Achievement for Acting to Vivian Hwang as Jenny

Bare Necessity
  • Excellence for Playwrighting to Larry Basch
  • Excellence for Acting to Jason Stewart as Jeff
  • Meritorious Achievement for Acting to Liana D. Martino as Marcie

Is There An Actor in the House?
  • Outstanding for Acting to Nate Beynon as Meadows, the Butler
  • Meritorious Achievement for Acting to Joe Albert as I. G. Gaines

The Letter Tree
  • Excellence for Playwrighting to Jill Sprotbery
  • Excellence for Directing to Jason LaSusa
  • Excellance for Acting to Tim Orcutt as Isabelle's Father
  • Excellence for Acting to Christine Jung as Emma
  • Meritorious Achievement for Acting to Shawn Morgan as Frank

Dorothy Faust
  • Meritorious Achievement in Directing to Cheryl Charbonneau
  • Meritorious Achievement in Acting to Monica Congero as Dorothy

Fractured Mama
  • Excellence in Acting to Ovella Snow as Tracey

Holy Night
  • Outstanding Playwrighting to Diane M. Doring
  • Excellence is Acting to Jody Kordana as Maggie
  • Excellence in Directing to Tim Orcutt

Cuba-Rushford High School Drama Club
Little Women
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction and Costume Execution to Monica Kwiatkowski
  • Meritorious Achievement in Acting to Sarah Miller for her portrayal of Beth March
  • Meritorious Achievement in Acting to Emily Sprague for her portrayal of Jo March

Delta Xi Cast, Alpha Psi Omega
title of show
  • Excellence in Acting, Song, and Dance  to the Cast (Brendan Brierley, Jennifer Bullington, Sarah Chilson and Shawn Hahn )
  • Excellence in Musical Direction to Bradley Gregg

Everyone's Theatre Company, Inc.
The Wiz
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Orchestral Direction to Josef Hanson
  • Excellence in Acting to Laura Marron for her portrayal of Evillene
  • Excellence in Costume Design and Execution to Olga Marron

Everyone's Theatre Company
Evening of One Acts
Adjudicator: Joan Luther

Andre’s Mother
  • Meritorious Achievement in Acting to Brian J. Maxwell for his portrayal of Cal
  • Meritorious Achievement in Acting to Debbie Richardson for her portrayal of Andre’s Mother

The Worker
  • Meritorious Achievement in Acting to Shane Osgood for his portrayal of the Messenger
  • Excellence Achievement  in Acting to Ed Scutt for his portrayal of Man

Funeral Parlor
  • Meritorious Achievement  in Acting to Don Drachenberg, Jr.  for his portrayal of Marcus

Gatesinger Company
Trial By Jury
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to the Ensemble
  • Meritorious Achievement in Performance to the "Bridesmaids" Carla Cogliandro, Holly Corcoran, Karen Karnisky

Gatesinger Company
Keeping Faith
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to John Erwin for his portrayal of Matt
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Kelly Sharp and Karen Maines

Geneva Theatre Guild
Almost, Maine
Adjudicator: Cindy Appleton
  • Outstanding Achievement in Acting to Mariah Ernhout-Fegley for her role in Getting It Back
  • Outstanding Achievement in Acting to  Patrick Fegley for his role in Getting It Back
  • Excellence in Acting to Laura D. Feligno for her Multiple Roles
  • Meritorious Achievement in Direction to Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Kristen Lanphear

Geneva Theatre Guild
Seussical, Jr.
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Pam Rapoza
  • Excellence in Creative Production Concept and Execution to Pam Rapoza and her Production Team
  • Excellence in Property Design and Construction to AErin Lanphear, Mark Ryan and Susan Ryan
  • Meritorious Achievement in Performance to Katrina Amberg for her portrayal of Gertrude

Geneva Theatre Guild
Rent
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Acting to Nick Faruch for his portrayal of Roger Davis
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to Sara Lawler and Chelsea Miller for their portrayals of Joanne Jefferson and Maureen Johnson
  • Meritorious Achievement in Overall Production Concept and Execution to the Director, Cast, Orchestra and Production Team

Grass Roots Players
Fortune and Men's Eyes
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Acting to Jeff Foley for his portrayal of Smitty 

Grass Roots Players
The Miracle Worker
Adjudicator: Sally Gladden
  • Outstanding Direction to Samuel Wright   
  • Excellence in Ensemble Work to the Technical, Stage Crew and Cast
  • Outstanding Acting  to Madison Pomarico for her portrayal of Helen Keller
  • Outstanding Acting to Jeff Foley for his portrayal of James Keller 
  • Outstanding Acting to Heather Zoll for her portrayal of Anne Sullivan
  • Meritorious Achievement in Acting to Bill Yellin for his portrayal of Cpt. Keller
  • Meritorious Achievement in Acting to Vicki Kelly for her portrayal of Kate Keller

Greater Rochester Repertory Companies, Inc.
Love Letters
Adjudicator: Ruth Legg
  • Excellence in Ensemble Acting to Diane Chevron as Melissa Gardner and Allan O’Grady Cuseo as Andrew Makepeace Ladd III

Hand to Mouth Players
Adjudicator: Joan Fuess
19th Annual Playwright/Directors Workshop
  • Excellence to Artistic Directors Anne Rodgers Pearl and Gary Simon for their 19th Annual Playwright/Director's Workshop, Hand to Mouth Players
  • Excellence in Playwrighting Linda Britt for Thanksgiving
  • Excellence in Playwrighting to Rita Marcotte for Tea for Three
  • Excellence in Playwrighting to Joan Broadman for The Subject of Investigation
  • Meritorious Achievement in Acting to Connie Dyckman as the Woman in Jump
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathleen Muldoon as Rickie in Separated at Birth
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Kathleen Muldoon, Christine Orchid and Suzanne Ochs in Separated at Birth
  • Meritorious Achievement in Acting to Jean Moss in Tea for Three

Hamilton Central School Masquers
Into The Woods
Adjudicator: Dena Langdon
  • Outstanding Scenic Design to Melissa Davies and Kate Kraynak
  • Excellence in Direction to Donna Moren
  • Excellence in Musical Direction to Ellen Lefort
  • Excellence in Musical Performance to Jon Rossi, Pit Orchestra Director
  • Meritorious Achievement in Acting  to Alana Graber as the Witch
  • Meritorious Achievement in Acting to Dana Bowers as Cinderella
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Phil Douchinsky as Rapunzel’s Prince and to Dan Meeks as Cinderella’s Prince
  • Meritorious Achievement in Special Effects to Kathy Dinardo, Percussion

Harlequins Performing Arts Club, SUNY Brockport
Oleanna
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Alicia Lauricella

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Knuckles
Adjudicator: Sherman Ward
  • Outstanding Direction to Robert Frame
  • Outstanding Production Concept and Execution to the Entire Production Staff
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast

Harlequin Productions of Cayuga Community College
We got your one-acts, Right here!
Adjudicated by: Joel Lord
  • Meritorious Achievement in Acting to Alicia Frame for her portrayal of Annie (The Matchmaker's Guide To Controlling The Elements)
  • Meritorious Achievement in Acting to Courtney Johnston for her portrayal of Liz (The Matchmaker's Guide To Controlling The Elements)
  • Meritorious Achievement in Acting to Tarin Bonvino for her portrayal of Pat (Christmas Tuba Festival)
  • Excellence in Ensemble Acting to the Entire Cast (Christmas Tuba Festival)
  • Excellence in Ensemble Acting to Rachel Bodner, Lizzy Fennessy, and Lauren Maltese (The Body Washer)

Hartford Players Youth Theatre
Chicago
Adjudicator: Jeff Clair
  • Outstanding Achievement in Acting and Vocal Performance to Kate Cough for her portrayal of Roxie Hart
  • Outstanding Achievement in Acting and Vocal Performance to Scott Duell for his portrayal of Amos Hart
  • Excellence in Overall Production Design and Execution to the Cast, Directors and Production Team
  • Excellence in Vocal Performance to Jordan Jones for his portrayal of Billy Flynn
  • Excellence in Vocal Performance to Cassandra Angerosa for her portrayal of Velma Kelly

Hartford Players Youth Theatre
Hairspray
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Choreography to Patrick St. Thomas
  • Meritorious Achievement in Acting to Beth Amuso for her portryal of Tracy Turnblad
  • Meritorious Achievement in Direction to Jackie Osterman

Henrietta Community Theatre
Love You, You're Perfect, Now Change
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Susan Woodward and Patrick White

Hornell High School
Fiddler on the Roof
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Alex Poklinkowski for his portrayal of Tevye
  • Meritorious Achievement in Direction to Kathleen Robinson
  • Meritorious Achievement in Musical/Vocal/Orchestral Direction to Eric Prentice, Chris Van Leeuwen and Ed Belin

Hornell Community Theater
Godspell
Adjudicator: Jeff Clair
  • Outstanding Achievement in Orchestral and Vocal Performance to the Orchestra of Godspell.
  • Excellence in Acting and Vocal Performance to Zachary Woolridge for his portrayal of John the Baptist/Judas
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Taylor Button for her rendition of “O Bless the Lord”

Indian River Drama Club
Doors
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Concept to Kristie Fuller and Phil Dyke
  • Meritorious Achievement in Acting to Caitlin Sullivan for her portrayal of Jen
  • Meritorious Achievement in Acting to Mark Gagnon for his portrayal of Sandy

Indian River High School Drama Club
Little Women
Adjudicator: Sherman Ward
  • Outstanding Scenic Design to Phillip Dyke and his crew      
  • Outstanding Costume Execution to the Costume Department
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the entire cast.
  • Excellence in Direction to Kristie Fuller and Phillip Dyke

Kalidas
Broken Images
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Janani Parthasarathi

Lancaster Regional Player
Something's Afoot
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Choreography to Kathie Ann Montante Prospero
  • Excellence in Acting to Nikki Markey in the role of Hope Langdon

Little Theatre of Watertown
Over the Tavern
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Elizabeth Smith as Ellen
  • Meritorious Achievement in Acting to Natalie Reff as Annie
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Sarah Hovey

Little Theatre of Watertown
Rumors
Adjudicator: Spencer Watson
  • Excellence in Acting to David Murphy for his portrayal of Ken Gorman
  • Meritorious Achievement in Acting to Elizabeth Phimister Smith for her portrayal of Chris Gorman
  • Meritorious Achievement in  Scenic Design and Construction to Steve Favret

Little Theatre of Watertown
Opal's Baby
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Jane Jenkins, Judy Norris, Terry Burgess, David Beckstrom, Brianna Ramsey, and Sarah Hovey
  • Meritorious Achievement in Direction to Bonnie McCormick and Nancy Wearne-Navarra

M&M Productions
Welcome to Norway
Adjudicator: Joan Fuess
  • Excellence in Playwrighting to Robin Anne Joseph
  • Meritorious Achievement in Acting to Gary Simon for his portrayal of Jan

Morgan Opera House
Trust
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to  Helen T. Clark for her portrayal  of Ida  Tarbell
  • Meritorious Achievement in Acting to Steve Zabriskie for his portrayal of John D. Rockefeller
  • Excellence in Acting to Samuel Tamburo for his portrayal of Sam McClure

Not So Common Players
The Fantasticks
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement  in Acting to Rick Reed for his portrayal of  El Gallo
  • Meritorious Achievement  in Acting to Alana Sangiacomo  for her portrayal of Luisa
  • Meritorious Achievement  in Acting to Matt Streifert for his portrayal of Matt
  • Meritorious Achievement  in Direction to Debbie May
  • Meritorious Achievement in Lighting Design and Execution to Jim Mackenzie
  • Special Award - For one of the most unique curtain calls in the history of theater

Not So Common Players
Working
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Dan Mosher for his portrayal of Charlie Blosson
  • Excellence in Performance to Elisa Verb for her portrayal of Delores Dante
  • Meritorious Achievement in Performance to Ashley France for her portrayal of Grace Clements
  • Meritorious Achievement in Performance to Ray Burns for his portrayal of Joe Zutty

Off-Monroe Players
Trial By Jury/The Zoo
Adjudicator: Rob Sharman
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to the Ensemble
  • Meritorious Achievement in Vocal Direction to Susanna Adams and Charles Palella Jr.
  • Meritorious Achievement in Orchestral Direction to Susanna Adams

Off-Monroe Players
Patience
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Musical Direction to Susanna M. Adams

Olean Community Theatre
Beauty and the Beast
Adjudicator: Ruth Legg
  • Outstanding Accomplishment in Musical Accompaniment to Ruth Fuller and the Orchestra
  • Outstanding Accomplishment in Direction to Minna Badanes
  • Outstanding Accomplishment in Technical Direction to Ken Roberts
  • Excellence in Ensemble Performance to the servants: William J. Steffen as Cogsworth, Tim Hollamby as Lumiere, Joni Jackson as Mrs. Potts and Sue Hannon as Babbette
  • Excellence in Performance to Nathan H. Bell as Beast
  • Excellence in Performance Alexa Campbell as  Belle
  • Excellence in Performance Eric L. VanDruff as Gaston
  • Excellence in Performance Amanda Kronert as LeFou
  • Excellence in Vocal Direction to Meaghan Bryant and Eric L. VanDruff
  • Excellence in Choreography to Laurie Donner

Olean Community Theatre
Almost, Maine
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction To Minna Badanes and Nathan H. Bell
  • Excellence in Acting to Brent Neeley
  • Meritorious Achievement in Acting to Tammy Crawford
  • Meritorious Achievement in Acting to Nathan Malick

Olean Community Theatre
Love, Sex and the IRS
Adjudicator: Spencer Watson
  • Excellence in Acting to Moses Mark Howden for his portryal of Floyd Spinner
  • Meritorious Achievement in Acting to Alyssa Dechow for her portryal of Kate

Orange County Community College Apprentice Players
Pinkalicious
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Overall Production Value to the Cast and Crew
  • Excellence in Direction and Scenic Design to Terry Odell

Our Own ProductionS
The Shadow Box
Adjudicator: Dena Langdon
  • Meritorious Achievement for Acting to Emmett Ferris for his portrayal of Brian

Our Own ProductionS
Arsenic and Old Lace
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Franklin R. Leavitt for his portrayal of Teddy Brewster
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Patricia Keister and Laura Slingerland-Casey for their portrayal of the Brewster Sisters

Our Own ProductionS
The Wiz
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Acheivement in Choreography to Trish Scott
  • Meritorious Acheivement in Acting to Christine Meglino for her portrayal of Addaperle
  • Excellence in Direction/Music Direction to Leslie Eliashuk
  • Excellence in Performance to Dashira Cortes for her portrayal of Dorothy
  • Excellence in Performance to Eunique Priest for his portrayal of the Lion
  • Excellence in Performance to Matt Dembling for his portrayal of the Tin Man
  • Excellence in Performance to Erik Searles for his portrayal of the Scarecrow
  • Excellence in Performance to Ashley France for her portrayal of the Wiz
  • Excellence in Performance to the Ensemble

Penfield Players
Communicating Doors
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Acting to Stephanie Roosa for her portrayal of Poopay
  • Excellence in Acting to Kathy Dauer for her portrayal of Ruella
  • Meritorious Achievement in Overall Production Design and Concept to the Production Team

Rag Tag Entertainment
Song and Dance
Adjudicator: Dena Langdon
  • Excellence in Performance to Anne Barr for her portrayal of Emma
  • Excellence in Concept and Staging of the Curtain Call to Andrew Wright and Sean McLeod

Rome Community Theatre
Humbug
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Denise Morganti as Eleanor Scrooge.
  • Meritorious Achievement in Acting to Catherine Presite as Present.

Rome Community Theatre
Merchant of Venice
Adjudicator: Joel Lord
  • Excellence in Acting to Dug Bartell for his potrayal of Bassanio
  • Excellence in Acting to Thom Capozzella for his portrayal of Shylock
  • Meritorious Achievement in Direction to Carl DeFranco
  • Meritorious Achievement in Acting to Stephanie Mazloom for her portrayal of Portia
  • Meritorious Achievement in Acting to Melissa Brass for her portrayal of Nerissa

Rome Community Theatre
Nunsensations
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to Amy Surrette-Bumbolo for her portrayal of Sister Mary Hubert
  • Meritorious Achievement in Costuming to William Lanfear

Rome Community Theatre
Oklahoma
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Outstanding Acting to Rusty Ritzel for his portrayal of Jud Fry
  • Outstanding Scenic Painting to Lynne Angell
  • Excellence Scenic Design for the Smokehouse set insert to Brian Angell and the Design Team
  • Meritorious Achievement in Acting to Patrick St. Thomas for his portrayal of Curley McClain

Rome Community Theatre
Blithe Spirit
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Jamie Hancock as Ruth Condomine
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Steven Balick, Laura DeFranco and Jamie Hancock

Sand Lake Center for the Arts
Arms and the Man
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Acting to Sara Rivest for her portrayal of Raina Petkoff

Seneca Community Players
God's Favorite
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Brad Backman for his portrayal of Sidney Lipton
  • Meritorious Achievement in Acting to John King for his portryal of Joe Benjamin
  • Meritorious Achievement in Direction to Eric Jansen

Schenectady Light Opera Company
Side by Side by Sondheim
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction to Thomas Dalton Bambury
  • Excellence in Musical Direction to Kate Kaufman Burns
  • Excellence in Production Design and Execution to Doug Peek, Mary Kozlowski, Greg Rucinski, Paul Kraus, Nadia Graziano and Marcia Lenehan
  • Excellence in Performance to Corie Rowe
  • Excellence in Performance to Christine Verderese
  • Excellence in Performance for the Rendition of Anyone Can Whistle to Ryan Glynn
  • Excellence in Performance for the Rendition of Anyone Can Whistle to Michael Aniolek

Sherburne-Earlville High School
An Evening of One-Acts
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Claire Khoury as She in Men are from Milwaukee, Women are from Phoenix         
  • Meritorious Achievement in Directing to Taylor Morris for Men are from Milwaukee, Women are from Phoenix
  • Meritorious Achievement in Acting to Rachel Walters as Sarah in Bed and Breakfast
  • Meritorious Achievement in Acting to Haley Muth as Dianne in Broken Hearts;
  • Meritorious Achievement in Acting to Liza Taylor as Margaret in Broken Hearts;
  • Meritorious Achievement in Ensemble to Matt Smith, Mick Khoury and Kandace Barrows in The Philadelphia;
  • Meritorious Achievement in Acting to Mick Khoury as Mark in The Philadelphia;
  • Meritorious Achievement in Ensemble to Tammie Crane, Joelle Clark and Kyle Tenney in After;
  • Meritorious Achievement in Concept to Isaac Mettler for Day Eight:Snow Globe.

Sherburne-Earlville Drama Club
I Remember Mama
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Emilee Smith
  • Meritorious Achievement in Set Decoration and Property Design and Acquisition to Arnold and Nancy Taylor

Sherburne Earlville High School Drama Club
An Evening of One-Acts
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Direction to Emilee Smith (Are We There Yet?)
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast (Are We There Yet?)

Spotlight Players
Parade
Adjudicator: Dena Langdon
  • Outstanding Direction to Michael C. Mensching
  • Outstanding Choreography to Melissa Lacijan and Michael C. Mensching.
  • Outstanding Set Design to Michael C. Mensching and Michael McDermott.
  • Outstanding Music Direction to Vince Bonafede.
  • Outstanding Sound Design to Ric Bello.
  • Outstanding Costume Design to Connie Rowe Rauhauser and Corie Rowe.
  • Outstanding Lighting Design to David Malsan.
  • Outstanding Hair Design to Julia Bello and Madeline Rizzo.
  • Outstanding Properties to Tami Warren.
  • Outstanding Stage Management to Matt Sikora.
  • Outstanding Choice of  a Show to the Board of Spotlight Players and Producers
  • Outstanding Acting and Singing to the Cast

Spotlight Players
Curtains
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Vocal Performance to Patrick Doyle 
  • Excellence in  Acting to Brian Avery  
  • Excellence in Direction to Eric Shovah     
  • Excellence in Choreography to Heather D'arcy
  • Meritorious Achievement in Acting to Barb Mahlmann for her portrayal of Carmen.
  • Meritorious Achievement in Acting to Christine Marcella for her portrayal of Bambi.
  • Meritorious Achievement in Acting to Brian Sheldon for his portrayal of  Christopher Belling.
  • Meritorious Achievement in Acting to Joanne Mensching for her portrayal of  Georgia Hendricks.
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Ray Burns for designing and building the unique steamboat!

Sullivan County Dramatic Workshop
Blithe Spirit
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement for Special Effects to Jim Schmidt.
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellen Pavloff for her portrayal of Ruth.
  • Meritorious Achievement in Make-Up to Marie DuSalt.

Sullivan County Dramatic Workshop
Bent
Adjudicator: Ed Scutt
  • Outstanding Acting to Matt Meinsen for his portrayal of Max
  • Outstanding Acting to Rich Hotaling for his portrayal of Horst
  • Excellence in Acting to Michael Herko for his portrayal of Uncle Freddie
  • Excellence in Acting to Jim Pillmeier for his portrayal of Rudy

Sullivan County Dramatic Workshop
Little Shop of Horrors
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Ebony Isaac, Crystal Tweed and Jennifer Lemitelamy
  • Outstanding Achievement in Acting to Scott M. Eckers for his portrayal of Seymour
  • Outstanding Achievement in Vocal Performance to Tom DelFavero for his portrayal of Audrey II
  • Outstanding Achievement in Costume Design and Execution to Ed Berens

Sullivan County Dramatic Workshop
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast and Director
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Ed Berens

Sullivan County Dramatic Workshop
Dracula
Adjudicated by: Joel Lord
  • Excellence in Acting to Jim Pillmeier for his portrayal of R.M. Renfield
  • Excellence in Scenic Design and Execution to Matt Meinsen and the Set Crew
  • Meritorious Achievement for the overall theatrical production to the entire Cast and Crew

Sullivan County Dramatic Workshop
Bathroom Humor
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Acting to Wayne Kreuscher for his potrayal of "The Big El"
  • Excellence in Acting to Marie DuSault for her portryal of Laura
  • Excellence in Acting to Heather Strauss for her portryal of Peg

Theatre In The Mist
Uh-Oh, Here Comes Christmas
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement to Marnie L. Aldrow for Musical Accompaniment
  • Meritorious Achievement in Scenic Design and Construction to L. Paul Thomas and Ryan Scarfone 
  • Outstanding Achievement in Vocal Performance to Tim Aiken as “Himself”

Theatre in the Mist
An Inspector Calls
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Outstanding Acting to Jack Agugliaro for his portrayal of Arthur Birling
  • Excellence in Scenic Design to L.Paul Thomas and Ryan Scarfone
  • Meritorious Achievement in Acting to Sara Jo Kukulka for her portrayal of Sybil Birling

Theatre in the Mist
The Wizard of Oz
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Concept to the Director and Production Team
  • Meritorious Achievement in Performance to Bill Kennedy for his portryal of the Scarecrow
  • Meritorious Achievement in Performance to Susan Laxton for her portryal of Dorothy

Towne Players of Kenmore
Arsenic and Old Lace
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Acting to Joshua Snyder for his portrayal of Mortimer Brewster
  • Meritorious Achievement in Acting to Thomas Turici in the dual roles of Rev. Dr. Harper and Mr. Witherspoon

Towne Players of Kenmore
Barefoot in the Park
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Mark DiPasquale
  • Excellence in Acting to Tracy Snyder for her portryal of Corie Bratter
  • Excellence in Acting to Tim Stuff for his portryal of Paul Bratter

Watertown Little Theatre
Evening of One Acts
Adjudicator: Robert Alonzo
Always a Bridesmaid
  • Meritorious Achievement in Acting to Kris Rusho for her portrayal of Stella

The Coin Toss
  • Meritorious Achievement to Leonard Planes for his portrayal of Lucifer

The Lift
  • Meritorious Achievement to Kathie Strader as Claudia and David Murphy as Charlie for their Ensemble Acting Work

We're a Close Family
  • Meritorious Achievement In Playwright to Craig Thornton

Wells College
The Legend of Sleepy Hollow
Adjudicator: France Ruoff
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Crew
  • Meritorious Achievement in Direction to Siouxsie Easter
  • Meritorious Achievement in Acting to Philip Garrett for his portrayal of Ichabod Crane

Wellsville High School
Once Upon A Mattress
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Jennifer Beaton for her portrayal of The Nightingale of Samarkand

Wyoming County Bicentennial Singers
Tuesdays With Morrie
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Acting to Norm Argulsky for his portrayal of  Morrie
  • Meritorious Achievement in Acting to Jesse Conklin for his portrayal of Mitch

Wyoming County Bicentennial Singers
Life Comes to the Old Maid
Adjudicator: Jeff Clair
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Cindy Saar as Mave and Dawn Green as Fay

Wyoming County Bicentennial Singers
Physical Therapy
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Ensemble Acting to Mary Conable as Sadie and Peggy Marone as Beulah
  • Excellence in Direction to Mark Eckstein
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards
2010 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2009 -  October 31, 2010