To be presented at the 2011 TANYS Festival Banquet
LISTED BY COMPANY
Acting Out playhouse
Footloose
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Choreography to Terry Odell and Rick Hotaling   
  • Meritorious Achievement in Acting to Cullen Kuch for his portrayal of Willard
  • Meritorious Achievement in Acting to Hannah Delaney for her portrayal of  Ariel.
  • Excellence in Vocal Performance to Jody Weatherstone for her potrayal of Vi Moore
  • Meritorious Achievement in Acting to James Weatherstone for his portrayal of Reverend Moore
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to the Orchestra

Acting Out playhouse
Beauty and the Beast
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious  Achievement in Overall Production Value to the Director, Cast and Crew
  • Excellence in Vocal Performance to Mady Odell as Belle  

Angelica Players
Bingo
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Heidi Temple for her portrayal of Patsy
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Tracy Cassidy
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Andrew Brown
  • Meritorious Achievement in Concept and Execution to the Cast, Director, Musical Director and Crew

Appleseed Productions
Music from a Sparkling Planet
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to Daniel Rowlands for his portrayal of Hoagie
  • Excellence in Acting to Rita Worlock for her portrayal of Tamara Tomorrow/Sharon Phipps
  • Excellence in Technical Direction to the Dan Randall, Dan Rowlands, William Edward White and Dusten Blake
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Apprentice Players
Our Town
Adjudicator: Robert Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Samantha Gillespie for her portrayal of Emily Webb
  • Meritorious Achievement in Technical Direction and Lighting Design to Peter Galipeau
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Cabot Parsons
  • Excellence in Acting to Jeff Foley for his portrayal of Mr. Webb
  • Outstanding “Theatre Magic” for the 3rd Act change to the Entire Company

Averill Park High School
The Wizard of Oz
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Directing & Special Effects Design to Matthew McKeeby
  • Meritorious Achievement in Vocal Direction to Sabrina Manna
  • Meritorious  Achievement in Set & Costume Design to Logan Kline
  • Meritorious Achievement in Video Production to Marissa McIntyre and Patrick Morrisey
  • Meritorious Achievement in Choreography to Emily Horton and Michaela Childs
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast, Crew & Orchestra

Batavia Players
The Tempest
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Jesse Conklin for his portrayal of Antonio
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to E. Jane Burk, Patrick D. Burk, Deborah Graff and Michele Stamp

Batavia Players
Lord Byron's Love Letters
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Dorothy Gerhart for her portrayal of the Old Woman

Circle Theatre Players
Inherit the Wind
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Acting to Renee Marie McEvilly for her portrayal of Rachel Brown
  • Meritorious Achievement in Acting to Dick Griffin for his portrayal of the Reverend Jeremiah Brown

Circle Theatre Players
New Works Festival 
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Excellence in Acting to Bill Douglas for his portrayal of Rags in Under the Boardwalk
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Bill Douglas and Ken Bagnell in Under the Boardwalk
  • Excellence in Ensemble Acting to Dave Meyersburg,  Bridgid Stegemoeller and Sue Frost in The Stand In
  • Meritorious Achievement in acting to George Filieau for his portrayal of Ralph in The Importance of being Driven
  • Excellence in Acting to Diane Doring for her portrayal of Alice in The Importance of being Driven
  • Excellence in Acting to Sandra Billings for her portrayal of Blair Sinclair in Afterglow
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Sandra Billings and Cheryl Charbonneau in Afterglow
  • Meritorious Achievement in Acting to Nancy Gabriel for her portrayal of Woman # 2 in Going Up
  • Meritorious Achievement in Acting to Bill Douglas for his portrayal of Jerry in The Wavers
  • Excellence in Acting to Dick Griffin for his portrayal of Father in Family Ties
  • Excellence in Direction to Barbara Leavell Smith for Family Ties

Class Act Productions
Picasso at the Lapin Agile
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Adam M. Coons

Class Act Productions
I Love You, You're Perfect, Now Change!
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Direction and Performance to Joanne Mensching and the Cast
  • Excellence in Performance to Corie Rowe

Class Act Productions
The Wedding Singer
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Direction and Performance to Linda Zannitto and the Cast
  • Excellence in Choreography to Heather D'Arcy and Eric Shovah

Class Act Productions
Side Show
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Performance to Heather D'Arcy for her portrayal of Daisy Hilton
  • Excellence in Vocal Performance to Eric Shovah for his portrayal of Terry

Class Act Productions
Completely Hollywood (Abridged)
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Classic Theater Guild
A Few Good Men
Adjudicator: Joel Lord
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael F. Hayes for his portrayal of Lt. Col. Nathan Jessep
  • Meritorious Achievement in Acting to Jason Stone for his portrayal of Lance Cpl. Harold W. Dawson
  • Meritorious Achievement in Acting to Jason Biszick for his portrayal of LTJG Daniel A. Kaffee

Classic Theater Guild
The Odd Couple (The Female Version)
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Sorelle Leslie Brauth for her portrayal of Vera
  • Meritorious Achievement in Acting to Elizabeth (Betsy) Bartlett for her portrayal of Florence Unger
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael C. Mensching for his portrayal of Manolo Costazuela
  • Meritorious Achievement in Direction to Donna Zobre Baxter

Classic Theater Guild
Alice In Wonderland
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Siena Marcelle as the Cheshire Cat
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathleen Engelhardt as the Duchess
  • Meritorious Achievement in Acting to Casey Hemming as Humpty Dumpty

Classic Theater Guild
Desire, Desire, Desire
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Classic Theater Guild
The Actor's Nightmare
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Patricia Keister for her portrayal of Meg
  • Excellence in Acting to Laura Tortorici for her portrayal of Sarah

Classic Theater Guild
The Tempest
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Direction to John A. Nickles
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Make-Up Design to Kat Broadus

Classic Theater Guild
The Durang Hour
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Direction to Thomas  Dalton Bambury

Confetti Stage
Mrs. Bob Cratchit's Wild Christmas Binge
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Acting to Patrick White as Ebenezer Scrooge
  • Meritorious Achievement in Acting to Nate Beynon as Bob Cratchit
  • Meritorious Achievement in Sound Design/Execution to Barry Streifert

Confetti Stage
Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead
Adjudicator: Joel Lord
  • Excellence in Direction to Neilson R. Jones
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Outstanding Set Design and Construction to Rohit Kapoor

Confetti Stage
The Underpants
Adjudicator: Joel Lord
  • Excellence in Acting to Vivian Hwang for her portrayal of Louise Maske
  • Meritorious Achievement in Acting to Patrick White for his portrayal of Theo Maske


Confetti Stage
A Streetcar Named Desire
Adjudicator: Joan Luther
  • Outstanding in Acting to Michelle Smith-Carrigan  for her portrayal of Blanche Dubois
  • Excellence in Acting to Jennifer Van Iderstyne for her portrayal of Stella Kowalski
  • Excellence in Direction to Agnes E. Kapusta Skiff

Confetti Stage
Short Play/Fim Festival
Adjudicator: Joan Fuess
  • Home Again
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Anthony R. Pezzula
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Karen Christina Jones and Chas Heritage

  • Blue
  • Meritorious Achievement in Direction to Neilson Jones
  • Meritorious Achievement in Acting to Chris Kowalski for his portrayal of Otto Ontario

  • Safe Words
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Nate Beynon
  • Meritorious Achievement in Acting to Matthew Side
  • Meritorious Achievement in Direction to Amanda Brinke
  • Excellence in Acting to John Mac Schnurr

Cuba-Rushford High School
Willy Wonka
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Production Concept to Monica Kwiatkowski and her Production Team
  • Meritorious Achievement in Technical/Special Effects to Tom Kenyon, Michael Albert and Tina Zalar
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Crystal Solomon

Cuba-Rushford High School
The Aristocrats
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Caleb Myers for his portrayal of Roquefort
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Adrianna Claus and Jillian Goldsmith for their portrayal of the Gabble Girls
  • Meritorious Achievement in Dance Performance to Sydney Williams for his portrayal of Scat Cat
  • Meritorious Achievement in Support and Dedication to the Cuba-Rushford School System and the Directors, Ms. Sampson and Ms. Tackentin

Everyone's Theatre Company
Falsettos
Adjudicator: Cindy Appleton
  • Outstanding Vocal Ensemble to the Cast
  • Excellence in Musical Direction to Bob Dietch
  • Meritorious Achievement  in Direction to Billy DeMetsenaere

Everyone's Theatre Company
Cotton Patch Gospel
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Mary Reynolds for her  portrayal of the Narrator/Matthew
  • Outstanding Achievement in Ensemble Work to the Director, Vocal Director, Cast, Crew and Band
  • Excellence in Vocal Music to Michael Capehart
  • Excellence in Vocal Music to Rochelle Pray

Everyone's Theatre Company
Hate Mail
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Meritorious Achievement in Acting to Eric Zwald for his portrayal of Preston

Everyone's Theatre Company
DMV Tyrant
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Excellence for Ensemble Work to Stu Silver and Lori Love Restivo
  • Meritorious Achievement in Direction to Rob Sharman

Everyone's Theatre Company
Check Please
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Excellence in Acting to Tonya Cannon for her portrayal of “The Girl”

Everyone's Theatre Company
Sisters Sorting Sort
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Judie D’Ambrosio and Judy McMillan

Greater Rochester Repertory Companies
Six Characters in Search of an Author
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Excellence in Acting to David F. Runzo for his potrayal of “The Director”
  • Excellence in Acting to Fred Nuernberg for his portrayal of “The Father”
  • Meritorious Achievement in Acting to Mary Reynolds for her portrayal of “The Step-Daughter
  • Meritorious Achievement in Acting to Ben Slomovic for his portrayal of “The Son”
  • Meritorious Achievement in Direction to Ed Scutt

Forum Players
In the Blood
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Meritorious Achievement in Acting to Emily Jones for her role of Amiga Gringa
  • Meritorious Achievement in Acting to Patrick Dodge for his role of Reverend D.
  • Meritorious Achievement in Acting to Alex Grayson for his role of Jabber
  • Excellence in Direction to Maryanne Arena and Choreographer Patricia Simmons for the Dance Prologue

Forum Players
The Second Beam
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Acting to Nicole Marone

Forum Players
Foreplay
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Forum Players
Naomi in the Living Room
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Geneva Theatre Guild
25th Annual Putnam County Spelling Bee
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction, Production Concept and Execution to Pam Rapoza and her Production Team
  • Outstanding Performance to Craig Deisering for his portrayal of William Barfee
  • Excellence in Musical Performance and Direction to Hilary Chaya and her Band
  • Excellence in Performance to the Entire Cast

Greater Rochester Repertory Companies
The Bermuda Triangle
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Excellence in Acting to Diane Chevron for her portrayal of Fannie Saperstein
  • Excellence in Acting to Joyce Szatkowski for her portrayal of Tess La Ruffa
  • Meritorious Achievement in Acting to Gregory Ludek for his portrayal of Johnny Paolucci
  • Meritorious Achievement for their Ensemble Work to the Cast

Hamilton Central School Masquers
Anything Goes
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Dana Bowers for her portrayal of Hope Harcourt
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Alisa Babcock for her portrayal of Reno Sweeny
  • Meritorious Achievement in Choreography to Jill Strand
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to Donna Moren and all of her Production Staff.

Hand to Mouth Players
Built for Extremes
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast

Hand to Mouth Players
The Flagpole
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Acting to Jay Krass for his portrayal of the Unknown Playwright
  • Meritorious Achievement in Writing to Stewart Hanges for his New Work, The Flagpole.

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Serving Up A Stack of One Acts
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Mom's Funeral
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Therapy
  • Excellence in Acting to Savonne Crews for her portrayal of multiple roles in Jump! and Love in the Fast Lane
  • Excellence in Acting to Alicia Frame for her portrayal of multiple roles in Spinsters, Therapy and Going Up?
  • Excellence in Acting to Ciara Hirsch for her portrayal of multiple roles in Spinsters and Cupid's Beau

Highlight Acting Troupe
Arsenic and Old Lace
Adjudicator: Joan Fuess
  • Excellence in Ensemble Acting to Lucy Breyer and Georgia Visconti for their portrayal of the Brewster Sisters

Hornel High School
Pippin
Adjudicator: Jeff Clair
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Excellence in Music Direction to Christopher van Leeuwen

Indian River High School Drama Club
And A Child Shall Lead
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Kristie Fuller and Phil Dyke

Indian River High School Drama Club
In My Shoes
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Education through Theater to the Director, Playwright, Production Team and Cast

Indian River High School Drama Club
The Miracle Worker
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Direction to Kristie L Fuller and Phillip Dyke
  • Meritorious Achievement in Acting to Cassie Slough for her portrayal of Helen Keller
  • Meritorious Achievement in Acting to Amy Lapp for her portayal of Annie Sullivan
  • Excellence in Scenic and Lighting Design and Execution to Phillip Dyke

Lancaster Regional Players
Self-Help
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast

Lancaster Regional Players
The Lucky Strike Hit Parade
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Performance to Taylor Carlson
  • Excellence in Vocal Performance to Michelle Holden
  • Excellence in Vocal Performance to Ian Rowlins

Lancaster Regional Players
The Miracle Worker
Adjudicator: Robert Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Mackenzie Dudzik for her portrayal of Helen Keller

Little Theatre of Watertown
Sorry Wrong Chimney: A Yuletide Farce
Adjudicator: Sherman Ward
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the entire cast. 

Little Theatre of Watertown
Don't Talk To The Actors
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Stephanie Wilson for her portrayal of Lucinda Shaw
  • Meritorious Achievement in Characterization to the Cast and Director

Little Theatre of Watertown
Flamingo Court
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Acting to Jane Jenkins for her portrayal in the dual roles of Marie and Clara
  • Excellent Achievement in Acting to Terry Burgess for his portrayal of Dominic
  • Meritorious Achievement in Acting to Mark Chiappone for his portrayal of Harry
  • Meritorious Achievement in Sound Design and Execution to Daniel Allington

Little Theatre of Watertown
Red, Hot and Tuna
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Comedic Ensemble Acting to Daniel Davis and David Simmons
  • Excellence in Musical Direction and Performance to the Musical Director and Cast
  • Excellence in Overall Production Value to the Director, Production Team and Cast

Not So Common Players
Cinderella
Adjudicator: Shirley Cockrell
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Jacob Brode

Olean Community Theatre
Nunsense II
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Work to the Director, Cast and Production Staff
  • Outstanding Vocal Performance to Kathryn A. Black
  • Excellence in Vocal Performance to Joni Jackson
  • Meritorious Achievement in Choreography to Ardyth Van Scoy

Olean Community Theatre
Forever Plaid
Adjudicator: Robert Alonzo
  • Meritorious Achievement to the Olean Community Theatre for their unique venue and creative event “dessert” theatre.
  • Excellence in Vocal Performance  to Nathan H. Bell; Boris Van Druff; Mark Lungershausen; and, Brent Neeley
  • Meritorious Achievementevement in Technical Direction to Ken Roberts
  • Meritorious Achievement in Direction to Eric Van Druff

Olean Community Theatre
A Little Night Music
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence Achievement in Acting to Tammy Crawford for her portrayal Desiree Armfeldt
  • Excellence in Vocal Direction to Eric L. Van Druff
  • Meritorious Achievement in Direction to Nathan H. Bell

Our Own ProductionS, Inc.
Rent
Adjudicator: Laura Andruski
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast 
  • Meritorious Achievement in Direction to Matthew Teichner
  • Meritorious Achievement in Music Direction to Alex DiCicco
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Elise Martin and Susan Preiss

Penfield Players
The Sunshine Boys
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Dianne Schaumberg
  • Meritorious Achievement in Acting to the Pre-Show Vaudeville Performers   

Penfield Players
Horse Scents
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to Cassandra Kelly for her portrayal of Avaricia
  • Excellence in Acting to Julie Cramer for her portrayal of Debit
  • Excellence in Acting to Jennifer LaFountain for her portrayal of Roady
  • Meritorious Achievement in Concept Execution to the cast and Director of Horse Scents

Rochester Community Players
Macbeth
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Meredith Powell
  • Excellence in Costume Design and Execution to Kay Marline Noske
  • Excellence in Acting to Mark Casey for his portrayal of Macbeth
  • Excellence in Acting to  Jonathan Ntheketha for his portrayal of MacDuff
  • Meritorious Achievement in Acting to Liz Porta forher portrayal of Lady Macbeth

Rochester Community Players
Othello
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Acting to JEFFREY W. JONES as Iago
  • Excellence in Acting to JEFF SUIDA as Roderigo
  • Excellence in Acting to KATE SHERMAN as Emilia
  • Meritorious Achievement in Costuming to KAREN NOSKE
  • Meritorious Achievement in Directing to STEPHANIE ROOSA

Rochester Community Players
Bedtime Story
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Linda Loy for her portrayal of Miss Mossie
  • Excellence in Acting to Jamal Abdunnasir for his portrayal of John Jo Mulligan

Rochester Community Players
Dublin Carol
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Jean Gordon Ryon
  • Excellence in Acting to Laura Smith for her portrayal of Mary
  • Excellence in Acting to John R. Jaeger for his portrayal of John
  • Outstanding Acting to Jamal Abdunnasir for his portrayal of Mark

Rochester's Black Sheep Theatre
Sister Mary Ignatius Explains It All to You and For Whom the Southern Belle Tolls
Adjudicator: Bob Alonzo
  • Excellence in Acting to Judie D’Ambrosio for her portrayal of Sister Mary Ignatius
  • Meritorious Achievement in Acting to Lory Love Restivo for her potrayal of Amanda

Rochester's Black Sheep Theatre
Evening of One Acts
Adjudicator: Rob Sharman
  • Meritorious Achievement in Acting to Joe Fox-Boyd in his portrayal of “He” in The Loveliest Afternoon of the Year.
  • Meritorious Achievement in Acting and Ensemble work to the Cast of “This is the Rill Speaking”

Rochester's Black Sheep Theatre
Big Bad
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Theater Education to Mary Reynolds

Rochester's Black Sheep Theatre
The Unexpected Guest
Adjudicator: Rob Sharman
  • Excellence in Acting to Steve Donsky in his portrayal of Jan Warwick
  • Meritorious Achievement in Acting to Kristy Funderburk in her portrayal of Miss Bennett
  • Meritorious Achievement in Direction to Diane Mashia
  • Meritorious Achievement for Ensemble Work to the Director and Cast
  • Meritorious Achievement in Scenic Design and Execution to Kevin Swift and Salina Giardino

Rochester's Black Sheep Theatre
Group Therapy and the Undead
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Rochester's Black Sheep Theatre
The Telltale Heart
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Rick Staropoli for his portrayal of Edgar Allan Poe

Rome Community Theatre
Lost In Yonkers
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Anders Hansson in his portrayal of Jay
  • Meritorious Achievement in Acting to Nicole Felitto in her portrayal of Bella
  • Meritorious Achievement in Acting to David Bunker for his portrayal of Uncle Louie
  • Excellence in Acting to Denise Morganti for her portrayal  of Grandma Kurnitz
  • Excellence in the Execution of Scene Changes to Vanessa Hansson and Crew

Seneca Community Players
Fallen Angels
Adjudicator: Spencer Watson
  • Meritorious Achievement for Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Krystal Scott

Seneca Community Players
Art
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Acting to Robert Bittner for his portrayal of Serge
  • Meritorious Achievement in Acting to Eric Jansen for his portrayal of Marc
  • Meritorious Achievement in Scenic Design and Execution to Joshua S. Jansen

Seneca Community Players
Rabbit Hole
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Acting to Laura Feligno for her portrayal Becca Corbett
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Sherburne Earlville High School Drama Club
Merriment, Mayhem and Misinterpretation
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Matt Smith for his portrayal of John in Come into the Garden, Maud
  • Meritorious Achievement in Acting to Lulu Riley for her portrayal of Phoebe in Come into the Garden, Maud
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Are We There Yet?
  • Meritorious Achievement in Acting to Shannon Staley for her portrayal of Susan in Top Floor
  • Meritorious Achievement in Acting to Brent Guiles for his portrayal of Gary in Top Floor

Schenectady Light Opera Company
Les Miserables
Adjudicator: Laura Andruski
  • Meritorious Achievement in Direction to M Gatzendorfer and Sev Moro.
  • Meritorious Achievement in Light Design to Matthew Teichner and M Gatzendorfer.
  • Meritorious Achievement in Performance to Daniel J. Mosher for his portrayal of Javert
  • Meritorious Achievement in Performance to Lexi Rabadi for her portrayal of Cossette

Sherburne-Earlville High School
Much Ado About Nothing
Adjudicator:  Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Acting to Emilee Smith for her portrayal of Beatrice
  • Meritorious Achievement in Direction to Colleen Law-Tefft
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Doug Parks as Dogberry and Stephanie Staley as Verges

Sullivan County Dramatic Workshop
Hairspray
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Acting to Joseph Jervais  for his portrayal of Edna Turnblad
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Lori Schneider-Wendt
  • Meritorious Achievement in Choreography to Jane Lawski

Sullivan County Dramatic Workshop
Wrong Window
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellen Pavloff for her portrayal of Marnie Elbies

Sullivan County Dramatic Workshop
The Diary of Anne Frank
Adjudicator: Joan Fuess
  • Meritorious Achievement in Acting to Wayne Kreuscher for his portrayal of Otto Frank
  • Meritorious Achievement in Acting to Adam Dohrenwend for his portrayal of Peter VanDaan

Theatre in the Mist
Love Letters
Adjudicator: Jeff Clair
  • Meritorious Achievement in Overall Production Execution to the Cast and Director

Theatre in the Mist
Home for the Holidays
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Sara Jo Kukulka and Jerry Mosey as Grandma and Grandpa Kringle
  • Excellence in Vocal Performance to Susan Laxton
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Jason R. Bek

Theatre in the Mist
Nunsenations: A Las Vegas Review
Adjudicator: Bob alonzo
  • Outstanding Award for Costuming and Props Design to Lisa Marie Leone
  • Excellence in Acting to Kathleen A. Recchione for her potrayal of Sister Hubert
  • Excellence in Acting to Melissa Seifert Leventhal for her portrayal of Sister Amnesia
  • Excellence in Acting to Susan Laxton for her portrayal of Sister Leo
  • Meritorious Achievement in Acting to Sara Jo Kukulka for her portrayla of Reverend Mother
  • Meritorious Achievement in Acting to Shayna Raichilson-Zadok for her portrayal of Sister Robert Anne

Theatre in the Mist
Annie
Adjudicator: Bob alonzo
  • Excellence in Acting to David Bondrow for his portrayal of F.D. Roosevelt
  • Meritorious Achievement in Acting to Gabrielle Iacona for her portrayal of Anne
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathy Recchione for her portrayal of Miss Hannigan
  • Meritorious Achievement in Acting to Ashley Cadenhead for his portrayal of Oliver Warbucks
  • Meritorious Achievement in Acting to Robby Syruws for his portrayal of  Rooster

The Sand Lake Center for the Arts/Circle Theatre  Players
Sarah Plain and Tall
Adjudicator: France Ruoff
  • Meritorious Achievement in Costuming to Barbara Neu
  • Meritorious Achievement in Acting to Barbara Leavell Smith for her portrayal of Hester
  • Meritorious Achievement in Acting to Jane Nielsen for her portrayal of Meg

The Towne Players
Of Mice and Men
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike Leszczynski for his portrayal of George
  • Excellence in Acting to Andrew Michalski for his portrayal of Lennie

Wells College
Our Beds Are Crowded
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Direction to Siouxie Easter
  • Meritorious Achievement in Acting to Haley-May Block for her portrayal of the Artist
  • Meritorious Achievement in Acting to Forrest Lambert for his portrayal of the Neighbor
  • Excellence in Acting to Camilla Schade for her portrayal of the Laundress
  • Excellence in Acting to Alexi Montgomery for her portrayal of the Russian

Wellsville Central School
Sylvia
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Production Staff
  • Meritorious Achievement to the Digital Media Class of Wellsville Central School for their presentation of adoptable pets for the Allegany County SPCA.

Wellsville Central School
The Wiz
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting to Sydney Day for her portrayal of The Lion.
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards
2011 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2010 -  October 31, 2011