To be presented at the 2013 TANYS Festival Banquet
Listed Alphabetically
By Company
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards
2013 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2012 -  October 31, 2013
Angelica Players
A Mile in My Shoes
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Storytelling to Heidi Temple for “I Still Live”
  • Meritorious Achievement in Vocal and Instrumental Performance to Jane and Anna Jordan

Auburn Players Community Theatre
The Taming of the Shrew
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Simon Moody for his portrayal of Petruchio
  • Excellence in Scenic Design to Navroz Dabu
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Barbara Toman

Between the Lakes Community Service Players
The Music Man
Adjudicator: Neil Jones
  • Excellence in Vocal Performance to Kyla Quinn for her portrayal of Marian Paroo
  • Meritorious Achievement in Acting to Chamberlain Bauder for his portrayal of Winthrop Paroo
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Circle Theater Players
The Secret Garden
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Excellence in Musical Direction to Marietta Mitchell
  • Outstanding Acting to Katherine D Buddenhagen for her portrayal of Mary Lennox
  • Excellence in Acting to the Cast and Crew
  • Excellence in Direction to Deborah Dorman

Circle Theater Players
Of Mice and Men
Adjudicator:  Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to George Filieau for his portrayal of Lennie
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Bill Douglas and George Filieau

Circle Theater Players
Evening of One Acts
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Excellence in Acting to Barbara Leavell Smith as Greeter in Nude with Bearded Irises
  • Meritorious Achievement Award in Writing to Sandra Hutchison for Nude with Bearded Irises
  • Meritorious Achievement in Ensemble work to the Cast of Agnes' Birthday
  • Excellence in Writing to Valerie Kavanaugh for Agnes' Birthday
  • Meritorious Achievement in Acting to Steven Keller as Daniel in Live from the May-B Café
  • Meritorious Achievement in Acting to Steven O'Connor as Pat-Joe in When Irish Eyes are Flirting.
  • Meritorious Achievement in Writing to Joe Starzyk for When Irish Eyes are Flirting.

Class Act Productions
Assassins
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Outstanding Production Execution to Class Act Productions - Director, Cast and Crew
  • Outstanding Performance to Eric Shovah for his portrayal of John Wilkes Booth
  • Excellence in Direction to Michael J. Ciaravella
  • Excellence in Musical Direction to Maria Elmer
  • Excellence in Costume Design and Execution to Debbie Lummis
  • Excellence in Performance to Adam M. Coons for his portrayal of Samuel Byck
  • Excellence in Performance to Brian Avery for his portrayal of Charles J. Guiteau
  • Excellence in Performance to Elizabeth Sterling for her portrayal of The Proprietor

Classic Theater Guild
A Soldier's Play
Adjudicator:  Joan Luther
  • Excellence in Acting to Mike Banks for his portrayal of Captain Davenport
  • Excellence in Acting to Michael Lake for his portrayal of Tech/Sergent Waters
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Barry Walston and Jason Tillery for their portrayals of Corporal Cobb and Private C.J. Memphis
  • Excellence in Direction to Karen Christina Jones

Classic Theater Guild
Brighton Beach Memoirs
Adjudicator:  Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Sophia Casabonne for her portrayal of Laurie

Classic Theater Guild
Doubt
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Costume Design to Nadia Graziano
  • Meritorious Achievement in Direction to John Birchler

Classic Theater Guild
Charlie and the Chocolate Factory
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence In Ensemble Work to the Director, Cast and Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael  Rinaldi for his portrayal of Willy Wonka
  • Meritorious Achievement in Choreography to Jaye Cummings

Confetti Stage, Inc.
Othello
Adjudicator:  Joel Lord
  • Excellence in Direction to Linda D. Shirey
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Outstanding Achievement in Acting to Nate Beynon for his portrayal of Iago

Confetti Stage, Inc.
Confetti Fest 9
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Vivian Hwang and Matthew Side in The Mirror Bowl
  • Excellence in Direction to Linda Shirey and Sheila O'Shea for The Mirror Bowl
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Stevel Henel, Rita Machin and Jennie Pines in Miss Dickinson Entertains at Home
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathleen Engelhardt for her portrayal of Anna in Agnes' Birthday

Everyone's Theatre Company, Inc.
9 to 5
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Direction and Choreography to Robert Sharman
  • Excellence in Vocal Direction to Billy DeMetsenaere
  • Excellence in Orchestral Direction to Charles Palella
  • Excellence in Costume Design to Peggy Zorn
  • Outstanding Vocal Performance to Laura Marron
  • Excellence in Ensemble Acting to Debbie Richardson as Violet, Jillian Stapleton as Doralee and Laura Marron as Judy
  • Excellence in Technical Elements to the Cast, Crew and Directors

Everyone's Theatre Company, Inc.
Evening of One Acts
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Stephen Cena and Jared Lee Morgan in Zoo Story.
  • Excellence in Direction to Mike Szatkowski for Zoo Story
  • Meritorous Achievement in Ensemble Work to the Director, Cast and Crew of Romeo and Juliet, Six Very Busy Days
  • Meritorious Achievement in Acting to Kate Osher for her portrayal of Juliet Romeo and Juliet, Six Very Busy Days
  • Meritorious Achievement in Acting to Billy DeMetsenaere for his portrayal of Ralph in Habit

Geneva Theatre Guild
Over the River and Through the Woods
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Overall Production Execution to the Cast and Crew

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Love in the Insecurity Zone
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Matthew Ryan Limerick
  • Excellence in Direction to Bob Frame

Harlequin Productions of Cayuga Community College
History 101
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement  in Ensemble work to the Cast of Women of History
  • Meritorious Achievement in Costume and Makeup Design and Execution to Mathew Ryan Limerick

Hamilton Central School Masquers
Guys and Dolls
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Directing to Donna Moren
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Excellence in Choreography to Jill Strand
  • Excellence in Vocal Direction to Anna Taube

Hand to Mouth Players
22nd Annual Playwright/Director's Workshop
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in the Development and Promotion of New Plays and Directors to the Hand to Mouth Players
  • Meritorious Achievement in Acting to Nick Byrne for his portrayals of the Guru in Peak Experience and the Guard in By Our Fingernails
  • Meritorious Achievement in Acting to Jeff Hart for his portrayal of the Father in The Two Noble Gentlemen of Venice by W. Shakespeare
  • Meritorious Achievement in Acting to Missy Stone for her portrayal of the Mother in The Two Noble Gentlemen of Venice by W. Shakespeare
  • Meritorious Achievement in Acting to Janet Tinari for her portrayals of Faye in Escape from Garden Grove
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to MaryAnn Mallozzi, Janice Hanges and Stewart Hanges in Verbatim

Highlight Acting Troupe
Steel Magnolias
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Acting to Rebecca Hoffay for her portrayal of Shelby Eatenton-Latcherie.

Hornell High School
Into The Woods
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Musical Direction to Christopher J. van Leeuwen

Indian River High School Drama Department
12 Angry Jurors
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Brandon Hartlaub for his portrayal of Juror # 8
  • Meritorious Achievement in Acting to Cassie Slough for her portrayal of Juror # 4

Indian River High School Drama Department
Trojan Women
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Direction to Kristie L Fuller and Elaine M Finley
  • Meritorious Achievement in Set Design/Lighting Design/Costumes Design to Lindsay Myers

Ken-Ton Players
The Foreigner
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Glenn Jumper

Lancaster Regional Players
The Best Christmas Pageant Ever
Adjudicator:  Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Entire Cast and Director

Lancaster Regional Players
Plaza Suite
Adjudicator; Joan Luther
  • Excellence in Acting to Dan Morris for his portrayal of Roy Hubley
  • Meritorious Achievement in EnsembleActing to Tara Potzler and Scot A. Kaitanowski for their portrayals of Karen and Sam Nash
  • Meritorious Achievement in Direction to David Hall

Lancaster Regional Players
Love, Sex and the IRS
Adjudicator; Joan Luther
  • Excellence in Acting to Scott Mackmin
  • Meritorious Achievement in Direction to Eileen Stevic

Limelight Productions
Race
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Production Concept and Execution and to John Jaeger
  • Excellence in Acting to David Woodworth for his portrayal of Jack Lawson

Little Theatre of Watertown
The Foreigner
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Work to the Director, Cast and Crew for the Foreigner
  • Excellence in Acting to Jane Bowman Jenkins for her portrayal of Betty
  • Excellence in Acting to Terry Burgess for his portrayal of Charlie
  • Meritorious Achievement in Acting to Colton Mangon for his portrayal of Ellard
  • Meritorious Achievement in Design to Sherman C. Ward, Jr. and in Execution to Christine Godfrey for their work on the disappearing Clansman apparatus.

Little Theatre of Watertown
Murder by the Book
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Production Design and Execution to Elizabeth Smith and her Production Staff
  • Excellence in Acting to Cindy Tyler for her portrayal of Christine Scott
  • Excellence in Acting to Tina Thompson for her portrayal of Imogen Piper

Little Theatre of Watertown
The Dixie Swim Club
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Tina Thompson as Lexi and Elizabeth P. Smith as Dinah.

Little Theatre of Watertown
Those Crazy Ladies in the House on the Corner
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Director and Cast
  • Excellence in Acting to Jane Jenkins for her portrayal of Dora Miller
  • Excellence in Acting to Kathie Strader for her  portrayal of Lydia Van Horn

Musical Theatre Workshop Niagara, Inc.
Disney's High School Musical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Shawn Beghtol for his portrayal of Troy Bolton
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Gabrielle Iacona for her portrayal of Gabriella Montez

Norwich Theatre Company
How Green Was My Brownie
Adjudicator:  Spencer Watson
  • Excellence in Production Design and Execution to Elizabeth Smith and her Production Staff
  • Excellence in Acting to Cindy Tyler for her portrayal of Christine Scott
  • Excellence in Acting to Tina Thompson for her portrayal of Imogen Piper

Norwich Theatre Company
All Shook Up
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performace to the Cast
  • Meritorious Achievement inr Acting to Jes Sheldon for her portrayal of Natalie Haller
  • Meritorious Achievement in Acting to Jon Stockton for his portrayal of Chad

Olean Community Theatre
The Foreigner
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike Kayes for his portrayal of Owen Musser
  • Meritorious Achievement in Acting to Alan Bernstein for his portrayal of Charlie Baker

Olean Community Theatre
Ladies Shorts
Adjudicator: Diane Maisha
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathy Malick for her portrayal of “Mary” in Act Your Age
  • Meritorious Achievement in Acting to Bridgette Martin for her portrayal of “Lanie” in Friends of the Deceased
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to Chordiac Arrest: Nathan H. Bell, Mark Lungershausen, Eric VanDruff, Ardyth VanScoy, and Marcia Wymer

Olean Community Theatre
Inherit the Wind
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Bob Riggs for his portrayal of Henry Drummond
  • Excellence in Acting to Jake Riggs for his portrayal of EK Hornbeck
  • Excellence in Acting to Charlotte Stock for her portrayal of Rachel Brown
  • Meritorious Achievement in Acting to Gregory Hayes for his portrayal of Meeker

Our Own ProductionS, Inc.
I Remember Mama
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast, Crew and Director.
  • Excellence in Acting to Lori Porter  for her portrayal  of Marta Hanson (Mama).
  • Meritorious in Acting to  Patrick White  for his portrayal of Lars Hanson (Papa).
  • Meritorious in Acting to Gabby Pizzolo for her portrayal of Dagmar/Elizabeth.
  • Meritorious in Acting to Steve Leifer for his portrayal of Uncle Chris.

Our Own ProductionS, Inc.
Periphery
Adjudicator:  Sally Gladden
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast and Crews

Our Own ProductionS, Inc.
Spring Awakening
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Matthew T. Teichner
  • Excellence in Musical Direction to Matthew Streifert
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Costume Design to Susan Preiss
  • Excellence in Performance to Nick Muscatiello for his portrayal of Moritz
  • Outstanding Choreography to Gregory Theodore Marsh

Our Own ProductionS, Inc.
The Glass Menagerie
Adjudicator: Jeff Clair
  • Outstanding Ensemble Acting to Katherine Ambrosio, Charlie Owens, Katie Poladian and Kai Pisila
  • Excellence in Direction to Patrick White
  • Excellence in Costume Design and Execution to Nadia Graziano

Phelps-Clifton Springs Community Theatre
Bonnie and Clyde
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Outstanding Acting to Joanne Saracino for her portrayal of Emma Parker
  • Excellence in Direction to Keith E. Childs
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Performance to Bob Osgood for his portrayal of the Preacher
  • Excellence in Vocal Performance to Sydney Howard for her portrayal of Young Bonnie
  • Excellence in Acting to Damian Grzeskowiak for his portrayal of Sheriff Smoot Schmid
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael Witter for his potrayal of Clyde Barrow
  • Meritorious Achievement in Acting to Rayne Hammond-Benz for her portrayal of Blanche Barrow

Rochester's Black Sheep Theatre
Take THAT Cupid!
Adjudicator:  Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Acting to Mary Reynolds for her portrayal of SHE in SSFP, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Meritorious Achievement in Acting to Lory Love  Restivo for her portrayal of Ellie in WISHES and Dottie in REMEMBERING VALENTINES DAY, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Meritorious Achievement in Acting to Stu Silver for his portrayal of Abe in WISHES and Husband in REMEMBERING VALENTINES DAY, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Meritorious Achievement in Acting to Billy DeMetsenaere for his portrayal of Herman in IT’S ABOUT FORGIVENESS, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Meritorious Achievement in Acting to James Hendrix for his portrayal of Frank in COUPLES THERAPY, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Meritorious Achievement in writing to Dan Maslyn for his original play COUPLES THERAPY, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Excellence in writing to Stu Silver for his original play AUBREY ROSE, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Outstanding Achievement in Acting to Stu Silver for his portrayal of Sid in AUBREY ROSE, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).
  • Outstanding Achievement in Acting to Nic Hambas for his portrayal of Mickey in AUBREY ROSE, Take THAT, Cupid! (a night of one act plays).

Rochester's Black Sheep Theatre
Vincent
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Bradley T. Files for his portrayal of Theo
  • Excellence in Direction to Diane Mashia

Rochester's Black Sheep Theatre
Mrs. Warren's Profession
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to James Landers

Rome Community Theater
Bedroom Farce
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Carl DeFranco and Denise Morganti
  • Excellence in Direction to Eric Almleaf
  • Meritorious Achievement in Acting to Jenn Rubino for her portrayal of Kate

Rome Community Theater
Game Show
Adjudicator: Joel Lord
  • Outstanding Design and Execution of Video and Electronic Systems to Mike Sharp and His Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Adam Lawless for his portrayal of Troy Richards
  • Meritorious Achievement in Acting to Carl Defranco for his portrayal of Joe Maguire

Rome Community Theater
You're A Good Man, Charlie Brown (Revised)
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Musical Direction to Barb Seaton
  • Excellence in Performance to Rusty Ritzel for his portrayal of Schroeder

Rome Community Theater
Wonderland
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence for Support and Commitment to Youth Theater
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Janis Haugen, Lisa Worth, Lori Stebbins, Charlene Fuller and Kaitlin Kaier

Rome Community Theater
Annie
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Performance to Venessa Bell for her portrayal of Miss Hannigan
  • Meritorious Achievement in Acting to Gianna Rosado for her portrayal of Annie
  • Meritorious Achievement in Direction to Barb Seaton

RPI Players
Curtains
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Musical Direction to Adam Paul Fine
  • Excellence in Direction to Franklin R. Leavitt
  • Excellence in Vocal Performance to Eric Shovah for his portrayal of Lt. Frank Cioffi
  • Meritorious Achievement in Sound Execution to Conor Sjogren
  • Meritorious Achievement in Performance to Bryce Miller
  • Meritorious Achievement in Performance to Casey Adam for her portrayal of Niki Harris
  • Meritorious Achievement in Performance to Emily Fernandes for her portrayal of Georgia Hendricks

Schenectady Light Opera Company
Dirty Rotten Scoundrels
Adjudicator:  Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast
  • Meritorious Achievement in Choreography to Edmund Metzold
  • Meritorious Achievement in Acting to Steve Leifer for his potrayal of Lawrence Jameson
  • Meritorious Achievement in Acting to Joel Bramer for his portrayal of Freddy Benson
  • Meritorious Achievement in Acting to Heather-Liz Copps for her portrayal of Christine Colgate
  • Excellence in Scenic Design to Robert Farquharson and Sharon Wemple

Schenectady Light Opera Company
Little Shop of Horrors
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Meritorious Achievement  in Acting to Allie Mantica for her portrayal of Audrey
  • Meritorious Achievement in Acting to Stephen McCauley Jr. for his portrayal of Seymour
  • Excellence in Direction to Sev Moro

Schenectady Light Opera Company
Guys and Dolls
Adjudicator: Spencer Watson
  • Outstanding Costume Design to Debbie Lummis
  • Excellence in  Ensemble Acting and Vocal Performance  to Laura Tortorici-Malatesta as “Miss Adelaide” and Michael A. Bellotti as “Nathan Detroit”
  • Excellence in Musical Direction to Jessica Crisci
  • Excellence in Musical Performance to Bill Harrison in the role of “Nicely-Nicely Johnson”
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Maggie Ecker as “Sarah Brown”
  • Meritorious Achievement  in Musical Ensemble Performance to the “Hot Box Club Singers and Dancers”
  • Meritorious Achievement in Choreography to Christine Marcella
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Greg and Suzanne Rucinski

Screen Plays
The Desk Set
Adjudicator:  Rob Sharman
  • Outstanding Acting to Katie Keating for her performance of Bunny Watson
  • Excellence in Acting to James Heath for his performance of Richard Sumner
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast
  • Outstanding Costume Design to Kay Noske
  • Excellence in Set Design and Dressing to Kate Sweeney, Karen Tuccio, Al Young and Kay Noske

Seneca Community Players
MOMologues
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Sara Lawler for her portrayal of  Charlotte

Seneca Community Players and Geneva Theater Guild
Guys and Dolls
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction to Pam Rapoza
  • Outstanding Musical Direction to Annie Bachman and Hilary Chaya
  • Outstanding Acting to Craig Deisering for his portrayal of Nathan Detroit
  • Outstanding Acting to Laura D. Feligno for her portrayal of Miss Adelaide
  • Excellence in Performance to the Cast
  • Excellence in Costume Design and Execution to Kristen Lanphear
  • Excellence in Sound Design and Execution to Ralph Sinicropi and Sam Zulauf

Sherburne-Earlville High School
An Evening of One Acts
Adjudicator:  Arnie Galin
  • Excellence in Writing and Direction to Zoe Enscoe for her original play By The Glory of Jill
  • Excellence in the Promotion and Development of Theater to the Sherburne Earlville Drama Club

Sherburne-Earlville High School
Into The Woods
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Kylie Davis and Ken Buehner
  • Meritorious Achievement in Acting to Rachel Taylor for her portrayal of Little Red Riding Hood
  • Meritorious Achievement in Acting to Zoe Enscoe for her portrayal of Cinderella

Sherburne-Earlville High School
Father of the Bride
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Set Dressing and Decoration to Arnold Taylor
  • Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to Shari Taylor
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to Colleen Law-Tefft and her Production Staff

Sullivan County Dramatic Workshop
The Miracle Worker
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Mekayla Perneszi for her portrayal of Helen Keller
  • Excellence in Costume Design to Ed Berens
  • Meritorious Achievement Lighting Design to Jim Schmidt

Sullivan County Dramatic Workshop
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Musical Direction and Performance to Michael Williams and the Orchestra

Sullivan County Dramatic Workshop
Alice in Wonderland
Adjudicator:  Jeff Clair
  • Excellence in Musical Performance to the Band
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Nyasia Harris for her potrayal of the Queen of Hearts

Sullivan County Dramatic Workshop
Love, Loss and What I Wore
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Acting to Sophia Mahmud  for her portrayal of Geralyn

Sullivan County Dramatic Workshop
Evening of One Acts
Adjudicator: Frances Ruoff/Neil Jones

  • Grave Secrets
  • Excellence in Acting to Stephanie Watson for her portrayals of Terry Taylor & Nancy Britten
  • Meritorious Achievement in Acting to Aleta Kahn for her portrayal of Elvira Altman
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast
  • Meritorious Achievement in Playwrighting to Sally Gladden

  • Jeep
  • Meritorious Achievement in Acting to Ellen Pavloff for her portrayal of Ceil
  • Meritorious Achievement in Acting to Bill Moloney for his portrayal of Bernie
  • Meritorious Achievement in Playwrighting to Bill Duncan

Sullivan County Dramatic Workshop
12 Angry Jurors
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Sullivan County Dramatic Workshop
Drop Dead
Adjudicator: Jeff Clair
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Bunny Woloszczak
  • Excellence in Costume Design to Ed Berens

Theatre in the Mist
Les Miserables
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Joey Bucheker
  • Excellence in Musical Direction to Marnie Aldrow
  • Excellence in Scenic Design to Ryan Scarfone
  • Excellence in Costume Design and Execution to Lisa Marie Leone
  • Excellence in Vocal Performance to Gary Andrews-Stieglitz
  • Excellence in Acting to Melissa Leventhal for her portrayal of Fantine
  • Excellence in Acting to Erin Brignone for her portrayal of Eponine
  • Meritorious Achievement in Acting to Andrew Tarnowski for his portrayal of Jean ValJean
  • Meritorious Achievement in Acting to Timothy Goehrig for his portrayal of Enjolras

Towne Players of Kenmore
The Lion, The Witch and The Wardrobe
Adjudicator:  Spencer Watson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast and Director. 
  • Meritorious Achievement in Acting to Alicia Scampoli for her portrayal of Lucy. 
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike Lesczczynski for his portrayal of Maugrim. 

Troy Civic Theatre
Woman in Black
Adjudicator:  Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Sound Design to John Harvey
  • Excellence in Volunteer Recognition and Support to Troy Civic Theatre for the program

Troy Civic Theatre
The Last Five Years
Adjudicator:  Pam Rapoza
  • Excellence in Vocal Music and Orchestral Direction to Daniel Galliher
  • Excellence in Vocal  Performance to Michael Meier in the  role of Jamie Wellerstein
  • Excellence in Vocal Performance to Lauren Kerr in the role of Catherine Hiatt

Troy Civic Theatre
Twelfth Night
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Acting to George Filieau for his portrayal of Sir Andrew Agucheek
  • Excellence in Direction to Kathy Glasser.
  • Excellence in Acting  to Ken McBain for his portrayal(s) of Fabian and the Sea Captain
  • Excellence in Acting to Joe Phillips for his portrayal of Malvolio
  • Excellence in Acting to Tracy Trimm for his portrayal of Sir Toby Belch

Troy Civic Theatre
Suessical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Brian McBride Land for his portrayal of The Cat in the Hat
  • Meritorious Achievement in Acting to Michael Ciaravella for his portrayal of Horton
  • Meritorious Achievement in Musical Performance to Nathan Perry and the Pit

Wyoming County Bicentennial Singers
An Evening in the Black Box
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Cynthia Appleton - An Evening in the Black Box
  • Excellence in Acting to Donna Manquen for her portrayal of Anne in For Anne
  • Excellence in Acting to Stanley Michael Janczak and David Grayson in Peace in Our Time
  • Meritorious Achievement in Acting to Anne Wright for her portrayal of Woman in Last Exit before Toll
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Cathie Craig Barry and Richard Barry in It's a Sin to Tell a Lie

Wells College
The Servant of Two Masters
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Acting to Casey Jamieson for his portrayal of Truffaldino
  • Excellence in Direction to Siouxsie Easter
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Barbara Murphy
These awards are based on three separate designations. 
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement.

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence  =  Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement =   Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre