To be presented at the 2014 TANYS Festival Banquet
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards
2014 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2013 -  October 31, 2014
Acting Out Playhouse
Urinetown
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting and Performance to the Cast
  • Outstanding Direction, Choreography and Production Concept to Terry Odell
  • Outstanding Acting to Rich Hotaling for his portrayal of Officer Lockstock
  • Meritorious Achievement in Sound Design and Execution to Aero Sound

Auburn Players Community Theatre
To Kill A Mockingbird
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Direction to Heather McNeil
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Gillian Frame
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to Haley Yorkey as Scout, Ethan Goldstein as Jem, and Michael Ducayne as Dill

Auburn Players Community Theatre
Hair
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Outstanding Achievement in Graphic Design to Jason Michael Miller for his poster design for Hair.
  • Outstanding Vocal Performance to Kristina Clark for her potrayal of Ronny
  • Excellence in Performance to Miquon Jackson for his portrayal of Hud
  • Excellence in Vocal Ensemble to the Cast
  • Excellence in Music Performance to Stephen Gamba and the Pit Band
  • Meritorious Achievement to Stephen Hodge and Ed Beck for the sound design and operation

Auburn Players Community Theatre
The Laramie Project
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Elisa Carabajal Hunt
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

(Rochester's) Black Sheep Theatre
Take THAT Cupid (Part 2)
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Overall Production Concept and Direction to Al Young, Kristy Angevine-Funderburk and Diane Mashia
Along for the Ride
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
Seeing the Thing
  • Excellence in Acting to Lynne Sanchez-Fries for her portrayal of Rhonda
  • Meritorious Achievement in Acting to James Paul LaGraff for his portrayal of Dave.
The Rental
  • Excellence in Acting to Amanda Lobaugh for her portrayal of Sonya
  • Meritorious Achievement in Acting to Charles Palella for his portrayal of Harold
They Fell
  • Excellence in Acting to Jared Lee Morgan for his portrayal of Chad
Sad and Glad
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Rochester's Black Sheep Theatre
The Sisters Rosensweig
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Diane Mashia

Rochester's Black Sheep Theatre
Coming Out at Café Cino
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to DarlandoEanon for his portrayal of Leslie Bright in "The Madness of Lady Bright"

Rochester's Black Sheep Theatre
Rochester's Infinite Scope
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Concept to Diane Mashia for Feeding the Moonfish, and Coffee with God
  • Excellence in Acting to Kate Osher in Encounter
  • Excellence in Acting to Jared Lee Morgan in Feeding the Moonfish
  • Excellence in Acting to Colleen DiVincenzo in Feeding the Moonfish
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Stephen Cena and Stephanie Sheak in Coffee with God

Circle Theatre Players
Don't Dress For Dinner
Adjudicator: Joel Lord
  • Excellence in Scenic Design and Implementation to Kevin Carpenter, Todd Hamilton, Jeannette Dessingue, and Sky Vogel
  • Excellence in Direction to Sky Vogel
  • Excellence in Ensemble Acting to The Cast

Circle Theatre Players
Almost, Maine
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Circle Theatre Players
Great Expectations
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Director 
  • Meritorious Achievement in Acting to Steven Keller for his portrayl of Pip
  • Meritorious Achievement in Acting to Brooke Hutchins for her portrayal of Estella

Circle Theatre Players
Fiddler on the Roof
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Sue Frost and Val Kavanaugh
  • Meritorious Achievement in Costuming to Jackie Elacqua, Carol Karpien, Pat Mulligan, Lois Staugaitis
  • Excellence Achievement in Acting to Matt Benzing for his portray of Tevye

Circle Theatre Players
The Mousetrap
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Anna Guntner for her portrayal of Mollie Ralston
  • Meritorious Achievement in Acting to Jerred Hickey for his portrayal of Christopher Wren

Classic Theatre Guild
White Christmas
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement In Ensemble Acting to Jeffrey Jene (Bob Wallance), Tony Yates (Phil Davis), Nicolle Galligan (Betty Haynes) and Jennie Pines (Judy Haynes)
  • Excellence in Costume Design to Nadia Graziano
  • Excellence in Choreography Edmund Metzold and Carolyn Frantz

Classic Theatre Guild
The Trojan Women
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Kat Broadus
  • Outstanding Acting to Lucy Breyer for her portrayal of Hecuba

Classic Theatre Guild
Pygmalion
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence Award in Acting to Kathleen Engelhardt for her portrayal of Mrs. Higgins
  • Meritorious Award in Direction to Mandy Bova
  • Meritorious Award in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Award in Properties Design to Tricia Stuto

Classic Theatre Guild
A Midsummer Night's Dream
Adjudicator: Joel Lord
  • Excellence in Acting to George Filieau for his portrayal of Bottom
  • Excellence in Direction to Tony Pallone
  • Meritorious Achievement in Acting to Rachel Moore for her portrayal of Puck
  • Meritorious Achievement in Acting to Colleen Lovett for her portrayals of Hippolyta and Titania

Confetti Stage
The Most Fabulous Story Ever Told
Adjudicator: France Ruoff
  • Meritorious Achievement in Acting to Vivian Hwang for her portrayal of Mabel
  • Meritorious Achievement in Acting to Hunter Louscher

Confetti Stage
A Piece of My Heart
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Concept to Linda Shirey and David DiPaola
  • Excellence in Performance to the Cast

Confetti Stage
Confetti Fest X
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Acting to Vivian Hwang as Kelly in Paladina
  • Meritorious Achievement in Acting to Linda Shirey as Cathy in Reunion
  • Meritorious Achievement for Ensemble Work to the director, cast and crew of Anonymous
  • Meritorious Achievement in Writing to Phil Ginsburg for Anonymous
  • Excellence Award in Acting to Colleen Lovett as Marie-Jeanne in Luc
  • Excellence Award in Writing to Julie Demers for Luc.
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathleen Engelhardt as Dr. Dunham in Fifth Step, Fourth Wall

Corinth Youth Commission Theatre Workshop
The Best Christmas Pageant Ever
Adjudicator: Neil Jones
  • Special Recognition Awarded to the Corinth Youth Commission Theatre Workshop for creating an educational opportunity for student directors.

Fabius-Pompey Middle-High School
All Shook Up
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Ethan Zoeckler for his portrayal of Chad
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Cassandra Perrone for her portrayal of Sylvia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Doo Wop Girls
  • Excellence in Overall Production Concept, Design and Execution to the Directors, Cast and Crew

Everyone's Theatre Company, Inc.
Closer Than Ever
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Vocal Direction to Billy DeMetsenaere
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Lance Anderson, Jeff Clair, Ruth Bellavia, Laura Marron and Robert Sharman.

Everyone's Theatre Company, Inc.
Evening of One Acts
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Judi D’Ambrosio as Molly and Chip Attwood as Bert
  • Meritorious Achievement in Costuming to the Cast and Director of Wallflowers.
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Donald Drachenberg, Jr. as Hackett, Matt Schwartz as Oswald And Robin Morris-Gaylord as Soma.
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Katherine Mary Chalone as Ana and Taylor Windheim as Luz
  • Excellence in Acting to Susan Woodward as Erin
  • Meritorious Achievement in Direction to Billy DeMentsenaere

FirstLight Players
Death Takes A Holiday
Adjudicator: Jeff Clair
  • Outstanding Vocal Performance to Ron Herman as Major Eric Fenton
  • Excellence in Acting to Tyler Lucero as Death/Prince Nikolai Sirki
  • Excellence in Vocal Performance and Acting to Katya Lyubomirsky as Grazia Lamberti
  • Excellence in Direction to Mary Lyubomirsky
  • Excellence in Music Direction to Dean Ekberg
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Sarajane Fondiller as Contessa Evangelina Di San Danielli
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast, Production Team, Technical Team and Orchestra

Gatesinger Company, Ltd.
Oklahoma!
Adjudicator: Jeff Clair
  • Excellence in Acting and Vocal Performance to Kelly Witter for her portrayal of Laurey Williams
  • Excellence in Acting and Vocal Performance to Nicole Young for her portrayal of Ado Annie
  • Excellence in Acting to Dean Johnson for his portrayal of Jud Fry
  • Excellence in Direction to Kasi L. Krenzer Marshall
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Greg Maddock as Will Parker
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast of Oklahoma!

Gatesinger Company, Ltd.
Ordinary Days
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to John L"Hommedieu
  • Excellence in Musical Direction to Lois Fiegl
  • Excellence in Musical Performance to Doug Blackall
  • Excellence in Performance to Dillon May as Warren, Rebecca Mealey as Deb, Carl Webeck as Jason and Karen Seidel Karnisky as Claire.

Geneva Theatre Guild
A Midsummer Night's Dream
Adjudicator: Bob Frame
  • Outstanding Achievement in Direction to Chris Hatch
  • Excellence in Ensemble Acting to Tyler Hatton-Bullock, Devyn Workman, Amy van Loon, Rick Yackel as The Lovers
  • Excellence in Acting to Pat Fegley for his portrayal of Bottom
  • Excellence in Acting to Wesley Cady for her portrayal of  Puck
  • Excellence in Physicality and Commitment to the Company
  • Meritorious Achievement in in Costume Design to Cynthia Ann Orr Brookhouse
  • Meritorious Achievement in Fairy Make-up to Allauna Overstreet-Gibson
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Bill Burd and Devyn Workman
  • Meritorious Achievement in Stage Management to Mariana Bell

Greater Rochester Repertory Companies
Noises Off
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement Award for Direction to Eric Vaughn Johnson
  • Meritorious Achievement Award for Ensemble Acting to the cast
  • Meritorious Achievement Award for Set Design and Construction to Alex Austin

Greenville Community Theater
Ancestral Voices.
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Ensemble work to the Director, Cast and Crew
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Jeff Whitsett
  • Meritorious Achievement in Acting to Greg McCormack for his portrayal of Eddie
  • Excellence in Acting to Nancy Thode for her portrayal of The Grandmother/Fanny

Hamilton Central Masquers
You Can't Take It With You
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Nick Swensen for his portrayal of Mr. Kirby
  • Meritorious Achievement in Acting to Paul Schult for his portrayal of Martin Vanderhof
  • Meritorious Achievement in Acting to Maddie Lemal- Brown for her portrayal of Penelope Sycamore
  • Excellence in Direction to Donna Moren

Hand to Mouth Players
Possibilities
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Jean Eifert
  • Meritorious Achievement in Acting to P.J. Glazer for his portrayal of Julie
  • Meritorious Achievement in Acting to Jacqueline Smith for her portrayal of Ethel

Hand to Mouth Players
Holding Patterns
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Dick Smith for his portrayal of Gramps
  • Meritorious Achievement in Costuming to Karen Symington

Hand to Mouth Players
From the Machine
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence Acting to Jay Krass for his portrayal of Oracles
  • Meritorious Achievement in Direction to Anne Rodgers Pearl

Hand to Mouth Players
One Tune Jukebox
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Award in Ensemble Work to the Cast, Director and Playwright

Hand to Mouth Players
In the Jingle , Jangle Morning
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Award in Direction to Richard Troiano

Hand to Mouth Players
The Script
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast, Director and Playwright

Harlequin Productions of Cayuga Community College
The Draper's Eye
Adjudicator: Neil Jones
  • Excellence in Production Concept and Direction to Bob Frame
  • Excellence in Scenic Design to Robert John Andrusko
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Brad McLean
  • Meritorious Achievement in Sound Design to Stephen D.M. Hodge
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Carmilla
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement in Direction to Robert Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Edward Gould for his portrayal of Fontaine
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Rob Fragoman
  • Excellence in Scenic Design to Virginia Fennessy

Hornell High School
Aida
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Vocal Direction to Christopher J. van Leeuwen
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Mercedes D'Amato, Ignatius Marino, Chloey Kellogg and Vincent Capluzzi
  • Meritorious Achievement in Acting to Margaret Shepard for her portrayal of Mereb

Lancaster Regional Players
King O the Moon
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Set Design and Decoration to David Hall and Adam Kreutinger
  • Meritorious Achievement in Lighting and Sound Design and Execution to Kirkland Gilmer and Ruth Strzelewicz

Lancaster Regional Players
You Can't Take It With You
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Limelight Productions
God of Carnage
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to David C. Woodworth

Little Theatre of Watertown
Mass Appeal
Adjudicator: Jaon Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Terry Burgess for his potrayal of Father Tim Farley

Livonia Community Players
Les Miserable
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Performance to John Costik for his potrayal of Jean Valjean
  • Outstanding Direction to Jesse VanEpps
  • Excellence in Production Concept, Design and Execution to Jesse VanEpps and his Production Staff
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Vocal Performance to Chandra Downs for her portrayl of Fantine

M & M Productions Acting Company
Paradise Enow and Letting Go
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Acting to Carly Jayne Lillo for her portrayals of Franklin and Betsy
  • Outstanding Acting to Peter Lillo for his portrayals of Jesse and Zach
  • Excellence in Direction to Albi Gorn for Paradise Enow
  • Excellence in Direction to Robin Anne Joseph for Letting Go

Norwich Theater Company, Inc.
A Christmas Carol
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Ethan Steers for his portrayal of Jacob Marley
  • Meritorious Achievement in Direction to Mark D. Sands
  • Meritorious Achievement in Sound and Lighting Design and Execution to Malcolm Tripi

Norwich Theater Company, Inc.
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Musical Ensemble to the Cast and Director
  • Meritorious Achievement in Choreography to Trista Dockstader

Not So Common Players
The Secret Garden
Adjudicator: Neil Jones
  • Excellence in Performance to Kaeli Heffner for her portrayal of Martha
  • Excellence in Vocal Performance to the Cast
  • Excellence in Musical Direction to Adrienne Sherman
  • Excellence in Costume Design and Execution to Connie Rowe Rauhauser
  • Meritorious Achievement in Performance to Emily Gallinger for her portrayal of Mary Lennox
  • Meritorious Achievement in Direction to Corie Rowe

Not So Common Players
Chess
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Shawn Olander Hahn for his portrayal of Anatoly Sergiesvsky
  • Excellence in Performance to Molly Rose McGrath for her portrayal of Florence Vassy
  • Meritorious Achievement in Performance to Brandon Jones for his portrayal of Freddie Trumper
  • Meritorious Achievement in Performance to Jeffrey Jene for his portrayal of Molokov
  • Meritorious Achievement in Performance to Heather-Liz Copps for her portrayal of Svetlana

Olean Community Theatre
Funny Girl
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Acting to Talia A. Herdman for her portrayal of Fanny Brice
  • Meritorious Achievement in Acting to Paul A. Nelson for his portrayal of Nick Arnstein
  • Meritorious Achievement in Acting to Marcia McAndrew for her portrayal of Mrs. Strakosh
  • Excellence in Choreography to Laurie Donner
  • Meritorious Achievement in Dance to The Company
  • Outstanding Achievement in Vocal Performance to Talia A. Herdman in her role as Fanny Brice

Olean Community Theatre
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Vocal Ensemble to the cast

Olean Community Theatre
A Walk in the Woods
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Scenic & Lighting Design and Execution to Paul Nelson and Charles Baldwin

Players of Utica
Confusions
Adjudicator: Sally Gladden
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Eric Almleaf

Rochester Community Players
Julius Caesar
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Bill Alden for his portrayal of Brutus
  • Excellence in Acting to Roger Gans for his portrayal of Cassius
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Overall Production Concept and Execution to Peter Scribner
  • Excellence in Costume Design and Execution to T. Bohrer and Danielle Lattierre
  • Meritorious Achievement in Acting to Jamie Tyrrell for her portrayal of Portia

Rome Community Theater
A Littlle Murder Never Hurt Anybody
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Laurie Marshall and Fred Normand
  • Excellence in Direction to Laurie Marshall
  • Excellence in Acting to Eric Almleaf for his portrayal of Buttram
  • Meritorious Achievement in Acting to Derek Proulx for his portrayal of Donald Baxter

Rome Community Theater
The Sisters Rosensweig
Adjudicator: Neil Jones
  • Excellence in Acting to Denise Morganti for her portrayal of Sara Goode
  • Meritorious Achievement in Acting to Derek Proulx for his portrayal of Geoffrey Duncan

Rome Community Theater
The Mad Adventures of Mr. Toad
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Theatre Education to Kirstin Impicciatore and Vanessa Hansson

Rome Community Theater
Kindertransport
Adjudicator: France Ruoff
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast
  • Meritorious Achievement in Sound Design to  Adrian Maggio
  • Meritorious Achievement in Acting to Merissa Marthage for her portrayal of Eva
  • Excellence in Acting to Denise Morganti for her portrayal of Evelyn

Rome Community Theater
Harvey
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Acting to Dug Bartell for his portrayal of Elwood P. Dowd
  • Meritorious Achievement in Acting to Derek Denaro for his portrayal of Duane Wilson
  • Meritorious Achievement in Stage Management to Ryan Oliver

Rome Community Theater
Annie Warbucks
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Elizabeth Libertella for her portrayal as Annie
  • Meritorious Achievement in Acting to Deborah Martin for her portrayal of Harriet Doyle

Rome Community Theater
The Summer Fox
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Production Concept, Design and Execution to Denise Borek Morganti
  • Meritorious Achievement in Sound Design and Execution to Eric Almleaf, Adrain Maggio, and Melissa Brass-Magio

RPI Players
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Acting to Luke Jones for his portrayal of Algernon Moncrieff.

Schenectady Light Opera Company
You're a Good Man, Charlie Brown
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Rebecca Straight
  • Excellence in Musical and Orchestral Direction to Brad Gregg
  • Excellence in Production Concept, Design and Execution to Rebecca Straight, Debra Lummis, Mary Kozlowski, and Bob Healey
  • Meritorious Acievement in Choreography to Abby Todd

Schenectady Light Opera Company
Young Frankenstein
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Musical Direction to Adrienne Sherman
  • Excellence in Choreography to Brittany Leigh Glenn
  • Excellence in Sound Design to Joel Lord
  • Outstanding Achievement in Costume Design to Emily Wilson
  • Outstanding Achievement in Direction to Michael Gatzendorfer
  • Outstanding Achievement in Scenic Design and Production Execution to Robert C. Farquharson and Sharon C. Wemple
  • Outstanding Achievement in Ensemble Acting and Vocal Performance to the Cast

Schenectady Light Opera Company
25th Annual Putnam County Spelling Bee
Adjudicator: Arnie Gailin
  • Meritorious Achievement to Grace McCarthy in Direction of Putnam County Spelling Bee
  • Meritorious Achievement to the Cast of The 25th Annual Putnam County Spelling Bee in Ensemble work.

Seneca Community Players
Driving Miss Daisy
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Eric Jansen
  • Excellence in Costume Design to Karin Lomax

Seneca Community Players
Company
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Pam Rapoza
  • Excellence in Performance to Megan Craver for her portrayal of Amy
  • Excellence in Performance to Allison Macri for her portrayal of April
  • Excellence in Performance to Nick Bessette for his portrayal of Robert

Sherburne-Earlville High School Drama Club
Encore! An Evening of One Act Plays
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Direction and Theatre Education to Colleen Law-Tefft

Sullivan County Dramatic Workshop
HolyHolyHoly
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Bill Duncan

Sullivan County Dramatic Workshop
Stop Thief
Adjudicator: Ed Scutt
  • Meritorious Achievement in Set Design to Fran Schiff
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Edward Berens

Sullivan County Dramatic Workshop
Dog Sees God
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Sullivan County Dramatic Workshop
The Foreigner
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Direction to Ellen Pavloff
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to The Cast

Sullivan County Dramatic Workshop
Love, Sex and the IRS
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Acting to Harold Tighe for his portrayal of “Mr. Jansen”
  • Meritorious Achievement in Acting to Heather Strauss for her portrayal of “Vivian Trachtman”

The Towne Players
Morning's at Seven
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

The Towne Players
One Flew Over The Cuckoo's Nest
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Acting to Jay McNair, for his portrayal of "Chief Bromden"
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike Walsh, for his portrayal of "Billy Bibbit"
  • Meritorious Achievement in Acting to Mike Beiter, for his portrayal of "Randle P. McMurphy"

The Two Of Us Productions (Roving Actors)
Les Miserables
Adjudicator: Sally Gladden
  • Outstanding  Ensemble Work to the Company
  • Outstanding Musical Direction and Performance to Stephen Sanborn and the Orchestra
  • Excellence in Costuming to the Costume Crew
  • Outstanding Performance  to Kenneth Kasch for his portrayal of Jean Valjean
  • Outstanding Performance to  Edward Anthony for his portrayal of Javert
  • Excellence in Performance to Joseph Alveraz for his portrayal of Enjolras
  • Excellence in Scenic Design to Michael Rivenburg
  • Excellence in Vocal Performance to Daniel Leinung for his portrayal of Marius.


Theatre in the Mist
An O. Henry Christmas
Adjudicator: Ed Scutt
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Scenic Design to Barb and Jim Zubler
  • Excellence in Acting to Molly Harding for her potrayal of Fran
  • Meritorious Achievement  in Costume Design to The Company

Troy Civic Theatre
Footloose
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Eliza Figueroa for her portrayal of “Rusty”
  • Meritorious Achievement in Acting and Vocal Performance to Joshua M. Palagyi for his portrayal of “Chuck Cranston”

Troy Civic Theatre
Much Ado About Nothing
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement in Acting to Parker Cross for his portrayal of Leonato
  • Meritorious Achievement in Acting to Cara Juras for her portrayal of Beatrice
  • Meritorious Achievement in Acting to Matt MacArevey for his portrayal of Benedick

Troy Civic Theatre
Wit
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to Katherine Ambrosio for her portrayal of Vivian Bearing
  • Excellence in Acting to Lucy Breyer for her portrayal of E.M. Ashford
  • Meritorious Achievement in Acting to Katie Hughes for her portrayal of Susan Mondahan
  • Meritorious Achievement in Direction to Barbara Davis-Dickman
  • Meritorious Achievement in Property Managment to Kimberly Bassett, Sylvie Browne and Carmen Martin

Troy Civic Theatre
Evil Dead: The Musical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Ian M. Politis for his portrayal of Jake
  • Meritorious Achievement in Acting to Lauren Kerr for her portrayal of Cheryl
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Design to Erin Giacomino and Her Production Staff

Watertown Lyric Theater
Spamelot
Adjudicator: Arnie Galin
  • Excellence in Direction to Kevin and Marietta Kitto
  • Excellence in Acting to the Cast
  • Excellence in Costumes, Hair and Make-up to Nicole Fiacco
  • Excellence in Property Design to Anita Prather-Harvell

Wells College Theatre
Sherlock Holmes and the Adventure of the Suicide Club
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction to Siouxsie Easter
  • Outstanding Scenic and Lighting Design and Execution to Joe DeForest
  • Excellence in Costume Design to Barbara Murphy
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Acting to Casey Jamieson for his portrayal of Sherlock Holmes
  • Meritorious Achievement in Acting to Reuben Bryan for his portrayal of Mycroft Holmes
  • Meritorious Achievement in Acting to Gloria Franco for her portrayal of Club Secretary

Wellsville High School Drama Club
Bus Stop
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Technical Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Drew Burt for his portrayal of “Bo Decker”
  • Excellence in Acting to Phillip Jones for his portrayal of “Dr. Gerald Lyman”
  • Excellence in Direction to Stacy Murray
  • Outstanding Achievement in Overall Creative Production Design and Execution to Stacy Murray and Diane Willard

Wellsville High School Drama Club
Guys and Dolls
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Vocal Performance to Drew Stonemetz as Nicely-Nicely Johnson
  • Meritorious Achievement in Performance to Sarah Hennessy for her portrayal of Miss Adelaide
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Kirsten Brady as  Sarah Brown
  • Excellence in Acting to Phillip Jones as Sky Masterson
  • Meritorious Achievement in Acting to Drew Burt as Nathan Detroit
  • Excellence in Musical Direction to Cody Hampton
  • Excellence in Direction to Lori Brown
  • Excellence in Choreography to Heidi Mangels
  • Outstanding Achievement to the Directors, Casr and Crew for their Production Design and Execution  Guys and Dolls

Wellsville High School Drama Club
The Dining Room
Adjudicator: Cindy Appleton
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Production Design to Diane Willard
These awards are based on three separate designations. 
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement.

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence  =  Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement =   Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre

Listed Alphabetically
By Company