CAPITAL REGION
2007 Merit Awards

Hudson Falls High School Drama Club
The Curious Savage
Excellence in Direction to Rene Roberge
adjudicated by Arnie Galin - October 26, 2007


Circle Theatre Players
The Assassin's New Friend
Meritorious Achievement in Sound Design to Jeff Patnode and Robin Patnode

Meritorious Achievement in Costume Design to Anna Church

Meritorious Achievement in Acting to Debra Roy for her portrayal of Dana

Meritorious Achievement in Acting to Andrea Valenti for her portrayal of Margaret
adjudicated by Paul Nelson - October 21, 2007


Glen Falls Community Theater
Selections from Metropolitan Opera
Outstanding Achievement in Performance to the directors, cast and crew of
A Selection of Short Plays by Joe Pintauro

RULES OF LOVE
Outstanding Achievement in directing to Jason C. Polunci
Outstanding Achievement in acting to Jim Chaffin as Father Jim
Outstanding Achievement in acting to Keelye St. John as Maisie

REX
Excellence Achievement in acting to Bob Myers as Eric
Excellence Achievement in acting to Cory Seelye Dixon as Jenn
Meritorious Achievement in directing to Dale McKim

LENTEN PUDDING
Meritorious Achievement in directing to Richard Joyce
Meritorious Achievement in acting to Janet Davies as Ency
Meritorious Achievement in acting to Kelli Deveney-Chandler as Megan
adjudicated by Laura Andruski - August 16, 2007


Colonial Little Theatre
Pippin
Excellence in Directing and Choreography to Gary W. Castler

Excellence in Performance to Scott W. Fields

Meritorious Achievement in Performance to Ceri A. Conover

Meritorious Achievement in Performance to Ryan Glynn

Meritorious Achievement in Production to the Cast & Crew
adjudicated by Laura Andruski - July 27, 2007


Not So Common Players
The Pajama Game
Meritorious Achievement in Acting to Chuck Conroy for his portrayal of Sid Sorokin
 
Meritorious Achievement in Acting to Laura Andruski for her portrayal of Marion Hasler

Meritorious Achievement in Choreography to Sara Paupini

Meritorious Achievement to the Company for Well Balanced and Executed Choral Work
adjudicated by Sherman Ward - July 20, 2007


Circle Theatre Players
The Mad Woman of Chaillot
Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Excellence in Sound Design to Tom McLaughlin
adjudicated by Ruth Legg - June 3, 2007


Albany Civic Theatre
Of Mice and Men
Outstanding Performance to Chris Foster for his portrayal of George

Outstanding Performance to Patrick White for his portrayal of Lennie
adjudicated by Paul Nelson - May 12, 2007


Schenectady Light Opera Company
Hello, Dolly!
Award for Outstanding Performance in a Musical Theater Production to Jessica Ann Vadney
for her portrayal of Mrs. Irene Molloy

Award for Outstanding Costuming Designs to Connie Rowe Rauhauser
for her use of period style, hats, fabric texture and spring colors

Award for Excellence in a Musical Theater Production to
Jean Johnson Foster for her portrayal of  Dolly Gallagher Levi

Award for Excellence in Choreography to Heather D’Arcy
for the “Milliner’s Shop” scene, the Act 1 Closing number, the Waiter’s Dance
and the many lovely waltz numbers which were so expressively executed

Award for Meritorious Achievement in Musical Theatre Ensemble Acting to
Eric Shoval and Adam Coons for their portrayal of Cornelius Hackel and Barnaby Tucker

Award for Meritorious Achievement in Music Direction to Andrea Merrill
for her choral work and uptempo accompaniment during the performance

Award for Meritorious Achievement in Direction and Stage Management to the creative team of
Suzanne and John Rayome for their planning, direction and execution
adjudicated by Spencer Watson - May 12, 2007


Harlequin Players
The Nerd
Meritorious achievement in acting to Steve Tomisak for his portrayal of “the Nerd."

Meritorious achievement in set design to Jill Babulous and Paul Hesse
adjudicated by Laura Andruski - May 5, 2007


Not So Common Players
Little Mary Sunshine
Excellence in Vocal and Acting to Sarah Sutliff as Nancy Twinkle

Excellence in Costumes Design and Production to Karen Boynton

Excellence in Wig and Makeup Design to David Tinkham

Meritorious Achievement in Acting to Frank Meredith as Chief Brown Bear

Meritorious Achievement in Acting to Tim Orcutt as Corporal Billy Jester

Outstanding Community Service Award to the Town of Clifton Park who are dedicated to bringing musical theater to the community by underwriting Not So Common Players and providing free admission for audiences.
adjudicated by Joan Fuess - April 27, 2007


Hudson Falls SHS Drama Club
Children of Eden
Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to the Director, Cast and Crew
adjudicated by Paul Nelson - March 18, 2007


Schenectady Light Opera Company
Once On This Island
Meritorious Award in Ensemble Work to the Family
Mama Euralie (Liana D. Martino), Tonton Julian (Patrick Doyle)
Little Ti Mourne (Gabrielle Straight), Ti Mourne (Jalissa Watson)

Meritorious Award in acting to
Sev Moro as the Demon of Death

Meritorious Award in Costuming to Patricia Casey
adjudicated by Joan Luther - March 11, 2007


Circle Theatre Players
Steel Magnolias
Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast
adjudicated by Pam Rapoza - March 4, 2007


Albany Civic Theatre
The Cripple of Innishman
Excellence in Ensemble work to the Cast

Excellence in Directing to Chris Foster

Excellence in Acting to Patrick White as Bobby

Merit award in Scenic Design to Dale Conklin

Merit Award in Acting to Kate Hans as Eileen

Merit Award in Acting to Geri deSeve as Auntie Kate

Merit award in Acting to Michael Noel as Billy
adjudicated by Frances Ruoff - March 2, 2007


Schenectady Civic Players
Catch Me If You Can
Meritorious Achievement in Direction to Laura W. Andruski

Meritorious Achievement in Ensemble Work to
Randy McConnach, Gary M. Hoffmann, Daniel B Martin,
Michele Cassaro, Paul McGee, Stacey McGee, Tim Orcutt
adjudicated by Arnie Galin - December 2006


Circle Theatre Players
Inspecting Carol
Meritorious Achievement "The Show Must Go On" Award to Gene Langley

Meritorious Achievement Award for Ensemble Work To the Cast:
  Eugene Kosarovich, Linda Lim, Diane Doring, Tory Clemente, Georgia Visconti,
Bill Harrison, Jean-Remy Monnay, Paul Trela, Bill Douglas, Gene Langley, Joan S. Gross
adjudicated by Arnie Galin - December 2006


Schenectady Light Opera Company
Oliver!
Excellence in Music Direction to Cathy Mele

Excellence in Sound Design and Execution to Joel Lord

Excellence in Vocal Performance to Heather D’Arcy

Meritorious Achievement in Direction to Eric Shovah
adjudicated by Paul Nelson - December 2006


Albany Civic Theatre
Last of the Red Hot Lovers
Excellence in Set Design & Execution to Mary Kozlowski & the Set Construction Crew

Excellence in Acting to Stephen Tomasik

Excellence in Acting to Andrea Valenti

Excellence in Acting to Joan Justice

Excellence in Acting to Rie Lee

Meritorious Achievement in Light Design to Andrew Scharwath

Meritorious Achievement in Stage Management to Kathryn Weinberg

Meritorious Achievement in Directing to John Quinan

Meritorious Achievement to Producer Amy Durant
adjudicated by Laura W. Andruski - November 2006





CENTRAL REGION
2007 Merit Awards

Harlequin Productions of
Cayuga Community College
An Evening of One Acts
Excellence in ensemble work to the Director, Cast and Crew of The Miraculous Day Quartet

Meritorious Achievement for ensemble work to the cast of Duty Call
adjudicated by Frances Ruoff - October 27, 2007


Appleseed Productions
Playing With Fire
Meritorious Achievement for Acting to Alan D. Stillman for his portrayal of “The Creature”

Meritorious Achievement for Sound and Stage Effects
adjudicated by Bob Alonzo - October 26, 2007


Rome Community Theater
An Evening of One Acts

Stick-em-up
Meritorious Achievement to Playwright George J. Bryjak
Meritorious Achievement in Acting to Dominick Mastangelo
Meritorious Achievement in Acting to Dug Bartell
Meritorious Achievement in Directing to Fred Normand

Mother's Work
Meritorious Achievement in Acting to Laurie Marshall

Going Up
Meritorious Achievement to Playwright George J. Bryjak
Meritorious Achievement to Michael Hernandez, Jennifer DeFazio
and Denise Morgantini for their Ensemble Work
adjudicated by Laura Andruski - October 20, 2007


Appleseed Productions
1776
Excellence in Acting to Paul Gundersen as Benjamin Franklin

Excellence in Acting to Mark Allen Holt as John Dickinson

Meritorious Achievement in Acting to Patricia Elise Catchouny as Abigail Adams

Meritorious Achievement in Acting to Jesse Navagh as the Courier

Meritorious Achievement in Acting to Terence LaCasse as Richard Henry Lee

Meritorious Achievement in Costuming to Elisabeth Holmes, Lead Costumer and her Team:
Harlow Kisselstein, Capri Merrifield, Patricia O’Rourke, Jeanette Reyner
adjudicated by Bob Frame - June 30, 2007


Appleseed Productions
The Dragon
Meritorious Award in Acting to Ted Davenport as the Mayor

Meritorious Award in Scenic Design to Navroz N. Dabu
adjudicated by Joan Luther - May 13, 2007


Rome Community Theater
Brighton Beach Memoirs
Outstanding in Acting to Melissa Pisano as Nora

Excellence in Set Design to Richard Smith

Meritorious Achievement in Directing to Arnie Galin

Meritorious in Acting to Dominick Mastrangelo as Eugene

Meritorious in Acting to Denise Morganti as Aunt Blanche
adjudicated by Joan Fuess - May 11, 2007


Harlequin Productions of Cayuga Community College
Three One Acts
Meritorious Achievement in Ensemble Work to
Joe Pine (Russ Getty) and Jeff Knight (Genie) in Bonjour Raconteur
adjudicated by Joan Luther - March 23, 2007


Appleseed Productions
The Octette Bridge Club
Meritorious Achievement in Acting to Angela Newman as Betsy

Meritorious Achievement in Ensemble work to the Cast
Pamela Demms Anderegg, Jane Keegan, Kathleen Whipple, Anne Fitzgerald,
Cathy Greer-English, Lois Earnshaw, Nora ODea, Angela Newman and Adam Mance
adjudicated by Bob Frame, March 10, 2007


Appleseed Productions
The Diviners
Meritorious Achievement in Acting to Karen Langston as Norma Henshaw

Meritorious Achievement in Visual Impact to Jon Wilson

Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Company
adjudicated by Bob Frame - February 3, 2007


Wells College
Blithe Spirit
Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Excellence in Acting to Lindsey Cahoon as Madame Arcati

Excellence in Directing to Siouxsie Grady

Excellence in Light and Set Design to Joe DeForest

Excellence in Costume and Wig Design to Lauren E. Noyes
adjudicated by Ruth Legg - November 2006


Wells College
Twelfth Night
Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Excellence in Acting to Lindsey Cahoon as Feste

Excellence in Acting to Julian Trutmann as Sir Andrew Aguecheek

Excellence in Directing to Siouxsie Grady

Excellence in Set Design and Execution to Joe DeForest
adjudicated by Ruth Legg, October 21, 2007




CENTRAL SOUTHERN TIER REGION
2007 Merit Awards

Sherburne Earlville Drama Club
An Evening of One Acts
Meritorious Achievement Award for Playwriting to Joe Mettler
adjudicated by Bob Alonzo - October 19, 2007


Sherburne Music Theater Society
A... My Name is Alice
Excellence in Physical Comedy for several roles to Shari Taylor

Meritorious Achievement for Ensemble Playing to the Cast, Orchestra, and Director
adjudicated by Ed Scutt - August 10, 2007


Sherburne Earlville Drama Club
You Can't Take It With You
Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Meritorious Achievement in Directing to Colleen Law-Tefft
adjudicated by Ruth Legg - May 4, 2007



FINGER LAKES REGION
2007 Merit Awards

Off-Monroe Players
The Sorcerer
Excellence in Musical Presentations to
Musical Director Susanna Adams and
Choir Master Charles M. Palella, Jr.

Excellence in Performance to Holly Therese Corcoran for her portrayal of “Aline”

Meritorious Achievement in Comedic Performance to
Sarajane Fondiller for her portrayal of “Mrs. Parlet”
adjudicated by Bob Alonzo - November 10, 2007


Penfield Players
The Ladies of the Camellias
Excellence in Acting to Christine Wade for her portrayal of Eleonora Duse

Meritorious Achievement in Acting to Jonathan Lewit for his portrayal of Flavio Ando
adjudicated by Bob Alonzo - November 9, 2007


Harlequin Student Drama Club
SUNY Brockport
Free Will and Wanton Lust
Meritorious Achievement to the Director, Production Staff, Cast and Crew
for their sensitivity and discrimination in dealing with mature issues.
adjudicated by Joan Luther - November 3, 2007


Geneva Theatre Guild
The Queen of Bingo
Outstanding Acting Award to Pam Rapoza as Babe

Meritorious Achievement in Acting to Eleanor Stearns as Sis

Meritorious Achievement in Acting to Tom Nichols as the Caller

Meritorious Achievement in Ensemble work to the Director and Cast
adjudicated by Frances Ruoff - October 20, 2007


SUNY Brockport
Some Girl(s)
Outstanding Achievement in Acting to Elizabeth Ann Trupia for her portrayal of Bobbi

Excellence in Acting to Nancy Caronia for her portrayal of Lindsay

Meritorious Achievement in Acting to Corinne Magin for her portrayal of Tyler

Meritorious Achievement in Clever Scenic Design and Execution to
P. Gibson Ralph and Gary Thomas Musante
adjudicated by Bob Frame - October 11, 2007


Seneca Community Players
When the Cat's Away
Meritorious Achievement Award for Acting to Pat Fegley for his portrayal of George Roper

Meritorious Achievement Award for Costuming to Kristine Marble

Meritorious Achievement Directing to John King
adjudicated by Joan Luther - October 11, 2007


Seneca Community Players
The Sound of Music
Outstanding Accomplishment in Vocal Ensemble to
Kelly Van Kirk, Wendy Varricchio-Fletcher, Carol Ritter Wright and Shari Bleiler Del Favero

Excellence in acting to Carol Ritter Wright as The Mother Abbess

Excellence in Ensemble Work to the von Trapp children:
Jennifer Sears, Jacob Craig, Erin Malloy, Jacob Zettlemoyer, Rebecca McDonald,
Brianna Wickard and Leanne Schneiter

Excellence in Vocal Performance to Kelly Witter as Maria Rainer

Excellence in Vocal Performance to Charles King as Captain Georg von Trapp

Excellence in Music Direction to Charity Gillotti
adjudicated by Ruth Legg - July 28, 2007



Greater Rochester Repertory Theatre
I Do! I Do!
Meritorious Achievement for Vocal Performance to Robert Slon for his portrayal of Michael

Meritorious Achievement for Vocal Performance to Maura Slon for her portrayal of Agnes

Meritorious Achievement Award for Ensemble Work to
the Cast, Director, Choreographer, Musical Director, Dresser and Crew
adjudicated by Joan Luther - July 27, 2007


Geneva Theatre Guild Youth Theatre
High School Musical
Excellence in Ensemble Acting and Technical Support
to the Cast and Crew

Meritorious Achievement in Acting to Montana McDonald for her portrayal of Sharpay Evans
adjudicated by Ed Scutt - July 27, 2008


Phelps-Clifton Springs Community Theatre
My Fair Lady
Outstanding Direction to Keith E. Childs

Excellence in Costuming to Tammy Pascarella

Excellence in Acting to Sarah Humphrey for her portrayal of Eliza Doolittle

Excellence in Acting to Dick Austin for his portrayal of Henry Higgins

Excellence in Acting to Craig A. Deisering for his portrayal of Alfred P. Doolittle

Excellence in Overall Production Value and Execution to the Production Team, Cast and Crew
Adjudicated by Paul Nelson - July 21, 2007


Everyone's Theatre Company
The Best Little Whorehouse in Texas
Excellence in Vocal Performance to Amanda Lobaugh

Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Director and Company
adjudicated by Paul Nelson - July 7, 2007


Irondequoit Theatre Guild
The Full Monty
Excellence in Acting to Mary Krickmire for her portrayal of Jeanette

Meritorious Achievement in Musical and Orchestral Direction to Jim Schmitt and Ron Bowks

Meritorious Achievement in Acting to Amy Mitchell for her portrayal of Vicki
adjudicated by Paul Nelson - June 28, 2007


Geneva Theatre Guild
Theatre After Hours
Award of Meritorious Achievement in Fight Choreography and Execution to
Pam Rapoza, Larry Ann Evans and Randy Hample

Award of Meritorious Achievement in Acting to Bob Bittner
for his portrayal of “The Man” in The Boy Who Was Born Without A Tail

Award for Meritorious Achievement to the Geneva Theatre Guild Board of Directors for creating Theatre After Hours cabaret style format as an outreach to younger theater audiences and supporting original works by contemporary American playwrights integrated with pre-show music,
wine and cheese

Award for Meritorious Achievement in Design, Layout and Execution to Larry Ann Evans for the Theatre After Hours program
adjudicated by Spencer Watson - May 11, 2007


The Irish Players of Rochester
Faith Healer
Outstanding Acting to Judy Molner for her portrayal of Grace Hardy

Excellence in Direction to Jean Gordon Ryon

Excellence in Acting to David Jason Kyle for his portrayal of Teddy

Excellence in Acting to Ken Bordner for his portrayal of Frank Hardy
adjudicated by Paul Nelson - May 4, 2007


Seneca Community Players
Enchanted April
Outstanding Accomplishment in Ensemble Acting to the Cast

Outstanding Accomplishment in Acting to Pam Rapoza as Lotty Wilton

Excellence in Costuming to AErin Lanphear

Excellence in Set Design to Becky Bly and Lynn Patti

Excellence in Directing to Becky Bly
adjudicated by Ruth Legg - April 22, 2007


Auburn Players
The Tempest
Meritorious Achievement  in Ensemble Work to the Director, Cast, and Production Crew
adjudicated by Cindy Appleton - April 15, 2007


Gatesinger Company
The Secret Garden
Excellence Award in Vocal Performance to Caitlin Marcellus as Lily

Excellence Award in Acting to Gianina Spano as Mary Lennox

Special Kudos to the “grips” who moved the more than 20 scenes to compliment the production
Key Grip: Rachel Backus  Grips: Rebecca Uetz, Abbey Merritt, Eva Wilchenski
adjudicated by Joan Luther - March 30, 2007


Geneva Theatre Guild
I Do! I Do!
Excellence in Ensemble Work to Joanne Saracino as Agnes and Kris Whiteleather as Michael

Excellence to Eric Jansen for recreating the "revolving bed"
adjudicated by Bob Alonzo - March 4,  2007


SUNY Brockport
Festival of 10
Excellence in Acting to Laura Miller as Melissa Penfield in The Beauty of the World

Excellence in Acting to Chase Francis as Ismael Smith in Intensity

Excellence in Acting to Joshua Myers as Coach Reed in Intensity

Meritorious Accomplishment in Acting to Andrea Macy as Maggie in Complexities of Love

Meritorious Accomplishment in Ensemble Work to Frank Soos, Christ Wright, Anthony Baratta, Royce Bleier, Peter Vasquez and Anna Cole in Workshop

Meritorious Accomplishment in Ensemble Work to Clayton Cole and Matthew Robinson in Untitled 2
adjudicated by Ruth Legg - March 2, 2007


Seneca Community Players
Murder at the Vicarage
Meritorious Achievement in Acting to Chris Haulter as the Rev. Leonard Clement

Meritorious Achievement in Acting to Kelly Witter as Griselda Clement

Meritorious Achievement in Acting to Bradley Kidd as Ronald Hawes

Meritorious Achievement in Acting to Melissa Baxter as Mary
adjudicated by Specer Watson - February 17, 2007


SUNY Brockport
Machinal
Excellence in Directing to Ruth Childs

Excellence in Ensemble Work to the Cast with Special Recognition to
Corinne Magin, Christopher Wright, Timothy Ellison and Michael Sheehan

Excellence in Technical Design to P. Gibson Ralph, Set; Melissa Leahy, Costumes;
Gary Thomas Musante, Lighting; Kate Down, Sound
adjudicated by Ruth Legg - December 2006


Seneca Community Players
A Christmas Story
Excellence Award in set design and construction to Ellie Albro and Becky Bly
and the cast of thousands who helped construct and move the sets throughout the production

Meritorious Award in acting to Drew Erskine as Flick

Meritorious Award in acting to Drew Fegley as Ralphie

Meritorious Award in acting to Patrick Fegley as Ralph
adjudicated by Joan Luther - December 2006




LOWER HUDSON REGION
2007 Merit Awards

Sullivan County Dramatic Workshop
Noises Off
Excellence in Set Construction to Jim Schmidt and Harold Tighe

Meritorious Achievement in Acting to Lori Schubeler for her portrayal of Dotty

Meritorious Achievement in Acting to Albee Bockman for his portrayal of Garry

Meritorious Achievement in Acting to Tom DelFavero for his portrayal of Frederick

Meritorious Achievement in Acting to Ellen Pavloff for her portrayal of Belinda

Meritorious Achievement in Acting to Harold Tighe for his portrayal of Selsdon

Meritorious Achievement in Directing to Bunny Woloszczak
adjudicated by Arnie Galin - October 21, 2007


Brewster Theater Company
The Importance of Being Earnest
Meritorious Achievement to Cast for their Ensemble Work---Daniel Bayer, Ryan Dietzen,
Rachel Halko, Ella Luckett, Laurel Lettieri, Regina Sweeney, Alex Vournazos, Mallory Lidsky
adjudicated by Arnie Galin - October 13, 2007


Hand to Mouth Players
16th Annual Playwright/Director Workshop

Fostered Ideal
Outstanding Award for Playwriting to Bradley Vile
Excellence Award for Acting to Kurt Lauer as Dad
Excellence award to Cathy Jewell as Mom
Excellence Award to Rose Tavano as Daughter
Excellence Award to Sally Simon for Directing

Spouse Fight
Excellence in Acting to Gary Simon as Ted Roberts
Excellence in Acting to Rose Tavano as Mary Roberts
Merit Award to Keith Whalen for Playwriting
Merit Award for Ensemble work to Cast and Director

Profiles
Merit Award for Ensemble work to the Cast and Director
adjudicated by Frances Ruoff - September 30, 2007


M and M Productions
Thrice Upon a Mattress
Meritorious Achievement in Comedic Writing to Albi Gorn

Meritorious Achievement in Acting to Laura Maggie Kramer for her dual roles of “Lucy” and “Sally”
Adjudicated by Spencer Watson - September 23, 2007


Sullivan County Dramatic Workshop
Geepers, I Love You
Excellence in Acting to Jason Hill as Parker Gladden

Meritorious Accomplishment in ensemble Work to the Cast

Meritorious Accomplishment Playwriting to Sally Gladden
adjudicated by Ruth Legg - September 8, 2007


Brewster Theater Company
Three Tall Women
Excellence in Acting to Rita Aber as A
adjudicated by Joan Fuess - August 25, 2007


Sullivan County Dramatic Workshop
Negatives
Excellence in Acting to John Klemeyer in the role of Edward

Excellence in Acting to Sally Minich in the role of Barbara

Meritorious Achievement in Acting to Carol Scannell MacAdam in the role of Sheila

Meritorious Achievement in Directing to Rebecca Robbins
adjudicated by Frances Ruoff - August 17, 2007


Sullivan County Dramatic Workshop
A Shayna Maidel
Outstanding Acting to Tobi Magnetico as Rose Weiss

Excellence in Acting to Burt Greenberg as Mordechai Weiss

Excellence in Lighting Design and Execution to Jim Schmidt

Excellence in Directing to Lori Schneider-Wendt

Excellence in Ensemble to Cast and Crew

Meritiorious in Acting to Tanya Cohen as Lusia Weiss Pechenik

Meritorious in Acting to Ann Prusinski as Mama
adjudicated by Joan Fuess - July 8, 2007


Sullivan County Dramatic Workshop
The Bad Seed
Excellence in Acting to Matthew Side as Leroy

Merit Award for Acting to Lori Schubeler for her portrayal of Christine Penmark

Merit Award for Acting to Linda Seminario as Rhoda
adjudicated by Frances Ruoff - June 2007


Sullivan County Dramatic Workshop
Rumors
Award for Meritorious Achievement in Set and Scenic Design to
Jim Schmidt, Harold Tighe, Lori Schneider-Wendt and Juan Carol Fernandez

Award for Meritorious Achievement in Acting for her portrayal of Chris Gorman to Tobi Magnetico
adjudicated by Spencer Watson - May 20, 2007


The Apprentice Players
Orange County Community College
Suburbia
Excellence in Directing to George G. Gallo

Meritorious Achievement for Ensemble work to the Cast and Crew 
adjudicated by Frances Ruoff - April 15, 2007




NORTHERN/ADIRONDACK REGION
2007 Merit Awards

Indian River Drama Club
A Midsummer Night's Dream
Outstanding Achievement in Scenic and Lighting Design to Phil Dyke

Excellence in Direction to Kristie L. Fuller and Phil Dyke

Meritorious Achievement in Acting to the Ensemble
adjudicated by Paul Nelson - October 20, 2007


Little Theatre of Watertown
The Odd Couple
Meritorious Achievement Award for Acting to Daniel Davis for his portrayal of Oscar Madison

Meritorious Achievement Award for Acting to David Simmons for his portrayal of Felix Unger
adjudicated by Joan Luther - September 20, 2007


Indian River Drama Club
The Laramie Project
Excellence in Direction and Overall Production Concept and Execution to Kristie L. Fuller

Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the company

Excellence in Acting to Phil Dyke for his multiple character portrayals throughout the production

Meritorious Achievement to Ethan Dusharm for his multiple character portrayals
throughout the production
adjudicated by Paul Nelson - January 2007



WESTERN REGION
2007 Merit Awards

The Towne Players
Laura
Excellence in Scenic Design and Construction to
William Hooley, Stephanie Hooley and Tom Provin

Excellence in Scenic Design and Construction to Melissa Pidanick

Meritorious Achievement in Direction to William Hooley
adjudicated by Paul Nelson - October 26, 2007


Wellsville High School Drama Club
Our Town
Excellence Achievement Award to the Production Staff, Cast and Crew
for Their Professionalism Both On Stage and Off

Meritorious Achievement Award for Acting to Tamika Gorski for her portrayal of Emily Webb

Meritorious Achievement Award for Acting to Sean C. Dixon for his portrayal of George Gibbs
adjudicated by Joan Luther - October 20, 2007


Wyoming County Bicentennial Singers
The Belle of Amherst
Excellence in Acting to Annie Wright for her portrayal of Emily Dickinson
adjudicated by Paul Nelson - October 11, 2007


Olean Community Theatre
The Laramie Project
Outstanding Accomplishment in Ensemble Acting to the Cast

Outstanding Accomplishment in Directing to Paul A. Nelson
adjudicated by Ruth Legg - September 30


Olean Community Theatre
Into The Woods
Award for Outstanding Achievement in Musical Theatrical Performance to
Kathryn Black for her portrayal of The Witch

Award for Outstanding Achievement in Musical Theatrical Performance to
Anthony Alcocer for his double portrayal of The Wolf and The Prince

Award for Excellence in Musical Theatrical Performance to Christine Tanner as Cinderella

Award for Excellence in Musical Theatrical Performance to Nathan H. Bell as The Baker

Award for Excellence in Musical Theatrical Performance to Ardyth Van Scoy
for her portrayal of The Baker’s Wife

Award for Overall Excellence in Musical Theater Scenic Artistry to Kenneth and Charlotte Roberts for this set design and execution of the manifold technical requirements of Into The Woods with special recognition of the painted scenic drops, Rapunzel’s Tower, Cinderella’s Mother’s Grave, the center rake and The Beanstalk constructions

Award for Meritorious Achievement in Musical Theatrical Performance to Alexa Campbell
forher portrayal of Milky White

Award for Meritorious Achievement in Musical Theatrical Performance to Jacque Austin
for his portrayal of Jack

Award for Meritorious Achievement in Musical Theatrical Performance to Ryan Kasperski
for his portrayal of  Rapunzel’s Prince

Award for Meritorious Achievement in Vocal Direction to
Eric VanDruff for leading the cast and ensemble in the complex and dissonant
antiphonal singing by the cast

Award for Meritorious Achievement in Musical Theater Accompaniment to the Into The Woods pit orchestra ensemble led by Ruth Fuller with special recognition to the percussionist,  flautist and clarinet player for exceptional instrumental coloration during the performance

Award of Meritorious Achievement to Olean Community Theatre for surpassing one hundred productions of constantly challenging community theatre consistently with the highest of production values across the 28 seasons they’ve presented to their audiences. Bravo OCT!
adjudicated by Spencer Watson - May 19, 2007


Amherst Players
Festive Evening of One Act Plays IV
Meritorious Award in Ensemble work to
Chris Turton, Andrew Michalski, Michael Leszczynski and Salvatore Indelicato
for Waiting for Lloyd

Meritorious Award in Ensemble work to
Kim Dossinger as Barbara, Christine Nendza as Tracy, Jeff Stahl as Mike, Luke Wager as Tom,
and director Jane Navarro for Mixed Signals
adjudicated by Joan Luther - May 19, 2007


Lancaster Regional Players
Moon Over Buffalo
Meritorious Achievement in Acting to John Paul Pirrone in the role of Howard

       Meritorious Achievement in Costume Design to Karen Albarella

Meritorious Achievement in Direction to Russ Wendel
adjudicated by Cindy Appleton - May 18, 2007


The Towne Players
Lend Me a Tenor
Excellence in Costume Design and Execution to Pamela Snyder, Cynthia Bell and Sandy Boczar

Excellence in Acting to Andrew Michalski for his portrayal of Max

Excellence in Acting to Josh Snyder for his portrayal of Tito

Meritorious Achievement in Ensemble Work to The Director, Cast and Crew
adjudicated by Paul Nelson - May 6, 2007


The Amherst Players
The Dining Room
Excellence in Ensemble Work to the Director, Cast and Crew
adjudicated by Paul Nelson - April 21, 2007


Wellsville High School
Pippin
Outstanding Achievement in Concept Design and Execution by the Director (Paul Nelson)

Meritorious Achievement in Vocal Performance by Aaron Padden as Pippin

Meritorious Achievement in Vocal Performance by Bethany Brady as Catherine
adjudicated by Cindy Appleton - March 30, 2007


The Towne Players
Ravenscroft
Excellence in Acting to Pamela Snyder for her portrayal of Mrs. French

Meritorious Achievement in Acting to Josh Snyder for his portrayal of Inspector Ruffing

Meritorious Achievement in Costume Design and Execution to
Jessica Rasp, David Nuijens, Rick Olson, Terri Jo Ritz, Pamela Snyder
adjudicated by Paul Nelson - March 9, 2007


Amherst Players
Dark of the Moon
Excellence in Acting to Michael Breen as Preacher Haggler

Excellence in Direction to David Hall

Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast and Crew
adjudicated by Cindy Appleton - February 27, 2007


Olean Community Theatre
The Complete Works of William Shakespeare (abridged)
Excellence in Ensemble Work to Nathan H. Bell, Paul A. Nelson and Eric Van Druff

Excellence in Directing to Minna Badanes
adjudicated by Ruth Legg - February 18, 2007


Merit Awards 2007
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards