To be presented at the 2015 TANYS Festival Banquet
Festival Awards
Roving Adjudicator Awards
2015 Roving Adjudicator Awards
November 1, 2014 -  October 31, 2015
Angelica Players
There’s No Place Like Homer
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Direction to Staci Curry and Tracy Jones

Auburn Players Community Theatre
The Musical Comedy Murders of 1940
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Scenic and Costume Design and Execution to Virginia Fennessy
  • Excellence in Direction to Bob Frame
  • Excellence in Overall Production Value to Bob Frame and the Production Staff
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Outstanding Acting to Katie Bruno for her portrayal of Helsa Wenzel
  • Outstanding Acting to Michael Antico for his portrayal of Eddie McCuen

Auburn Players Community Theatre
The Last Five Years
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Overall Production Concept to Matthew Limerick and his Production Team
  • Excellence in Performance to Jeff Kringer for his portrayal of Jamie
  • Meritorious Achievement in Acting to Laura Kelly for her portrayal of Cathy

Auburn Players Community Theatre
Psycho Beach Party
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Technical Design and Execution to Robert Frame, Ashley Bobbett, Virginia Fennessy, Rob Fragoman and Chris Yeckel

Between the Lakes Community Service Players
Chitty Chitty Bang Bang
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Chad Eastman for his portrayal of Caractacus Potts
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Overall Production Value to Tina Bauder and Her Production Team
  • Excellence in Scenic Design and Technical Direction to Mark Sinkiewicz
  • Excellence in Musical Direction to Charity Gillotti

Circle Theatre Players
Peter Pan
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Harper Donnelly for her portrayal of Tinker Bell
  • Excellence in Costume Design and Execution to Jane Nielsen, Barbara Neu-Berti and Jennifer Pyle
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting and Production Presentation to the Cast, Crew and Director
  • Excellence in Direction to Jane Nielsen

Circle Theatre Players
Proof
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Direction to Sky Vogel
  • Excellence in Acting to Sierra Lynch as Catherine
  • Excellence in Ensemble Acting to Sierra Lynch as Catherine, Mark "Monk" Schane-Lydon as Robert, Steve Keller as Hal and Livia Armstrong as Claire
  • Outstanding Scenic Design and Construction to Sky Vogel, Bob Drawes, Ron Cahill, Kevin Carpenter, Craig Daniels, Jim Flanigan, Bryce Ginther, Sierra Lynch, Anna Church and Sharon Dawes

Circle Theatre Players
Driving Miss Daisy
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Barbara Leavell Smith as Daisy, Emmett Ferris as Hoke Colburn and Dan DeWolf as Boolie Wertham.
  • Excellence in Direction to CarolLynn Langley
  • Excellence in Musical Selection and Performance to Katherine DeWolf

Classic Theater Guild
It's A Wonderful Life
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Theatrical Presentation to the Cast, Director and Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to  Kasey Kenyon for his portrayal of George Bailey
  • Meritorious Achievement in Acting to Dennis Skiba for his portrayal of Uncle Billy
  • Excellence Award in Sound Design to Ed Bablin

Classic Theater Guild
The Importance of Being Earnest
Adjudicator: Joan Luther
  • Outstanding Achievement in Costume Design and Construction to Sandra Cimmino
  • Meritorious Achievement in Acting to Julia Jaster for her portrayal of Cecily Cardew
  • Excellence Achievement in Acting to Joan Meyer for her portrayal of Lady Bracknell

Classic Theater Guild
Our Town
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to George Filieau for his portrayal of the Stage Manager in OUR TOWN
  • Meritorious Achievement in Acting to Travis Brunel for his portrayal of George Gibbs in OUR TOWN
  • Meritorious Achievement in Acting to Julia Jaster for her portrayal of Emily Webb in OUR TOWN

Classic Theater Guild
The Taming of the Shrew
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement for Acting to Todd Hamilton for his portrayal of Petruchio in The Taming of the Shrew
  • Meritorious Achievement for Acting to Alexandra Doggette for her portrayal of Katherine in The Taming of the Shrew
  • Meritorious Achievement for Acting to Geoff Fryer for his portrayal of Lucentio in The Taming of the Shrew
  • Meritorious Achievement for Acting to Laura Darling for her portrayal of Blanca in The Taming of the Shrew
  • Excellence Award for Creative Directing to Myka Dassano in The Taming of the Shrew

Classic Theater Guild
Fantastic Mr. Fox
Adjudicator: Sally Gladden
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Entire Company

Classic Theater Guild
Death of a Salesman
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence Award in Acting to Geoffrey Fryer as Biff Loman
  • Meritorious Achievement in Direction to Glenn Read
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast

Confetti Stage
Waiting for Godot
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction and Production Execution to Linda Shirey and her Production Team
  • Excellence in Acting to the Cast

Confetti Stage
Water By the Spoonful
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Direction to Amanda Brinke
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Confetti Stage
Robin Hood and the King’s Ransom
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast

Confetti Stage
Confetti Fest 11
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Acting to Rachel Jenack, for her portrayal of "Monica" in Nailing It
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Direction to Kat Fronheiser, for The play about your shoulder
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to Elaine Genz and Tricia Stuto for The play about your shoulder
  • Excellence in Ensemble Work to the Cast of The Seven Deadlies

Corinth Youth Commission’s Summer Theatre Workshop
Alice in Wonderland
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement in Costume Design to Lauren Schieber Ogden
  • Meritorious Achievement in Acting to Klayton Schaefer as "The Mad Hatter"
  • Meritorious Achievement in Acting to Jovanni Mosca as "The March Hare"

Cuba - Rushford High School
Once Upon A Mattress
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Theatre Education and Development to Monica Kwiatkowski, Megan Tackentien, and Kirk Miller
  • Excellence in Scenic Design and Execution to Glenn and Cindy Bichler
  • Excellence in Costume Design and Execution to Crystal Solomon and Margo Jefferds

Elephant Productions
Another Broken Machine
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Jean Gordon Ryon for Liars, Ink.
  • Excellence in Playwrighting to Louie Podlaski for The Resuurection of Zoerina
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Lias, Ink/
  • Meritorious Achievement in Acting to Darlando Eanon for the portrayal of The Suspect in Precinct 14: Sunrise
  • Meritorious Achievement in Acting to Eddie Prunella for his portrayal of Detective Foley in Precinct 14: Sunrise

Everyone' Theatre Company
Evening of One-Acts
Adjudicator: Bob Frame
  • Merit Achievement in Playwriting to Ted Wenskus for his play Star Power
  • Merit Achievement in Acting to Michael Amato for his two characters in ETC’s “An Evening of One-Acts”
  • Merit Achievement to the Technical Crew of ETC’s “An Evening of One-Acts” for a smooth execution of five plays
  • Excellence in Ensemble Acting to Stu Silver and Christian Benjamin for their work in Crocodile Fear

Fabius-Pompey High School
Footloose
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Theatrical Education and Development to Scott Bowen, Christina Huffaker, Susan Schoonmaker, Brandon Sisson and Christian Wool.
  • Meritorious Achievement in Performance to Todd Abbott for his portrayal of Ren McCormack

FirstLight Players
Leap of Faith
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Meritorious Achievement in Acting to Toshman Powell for his portrayal of Isaiah
  • Meritorious Achievement in Acting to Ashira Fischer-Wachpress for her portrayal of Jamie

Gatesinger Company
Irene
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Direction Lois Fiegl
  • Outstanding Achievement in Vocal Performance to Caitlin Marcellus for her portrayal of Irene
  • Excellence in Acting to Kathy Doremus for her portrayal of  Mrs. Geraldine O' Dare
  • Outstanding Achievement in Costume Design to Laurie B. Krenzer and Kasi L. Krenzer Marshall
  • Excellence Achievement in Ensemble Performance and Dance to the Cast

Geneva Theatre Guild
Shrek the Musical
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Overall Technical Design and Execution to Craig Deisering, R.J. Rapoza, Pam Rapoza and their Production Staff
  • Excellence in Technical Design and Execution to Todd Lamar for his creation of the Dragon
  • Excellence in Costume Design and Execution to AErin Lanphear
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast

Glens Falls Community Theatre
A View From the Bridge
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Matthew J. Reddick  for his portrayal Rodolpho
  • Excellence in Direction to Rene'  Roberge
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Outstanding Achievement in Overall Production Value to the Director, Cast and Production Team

Greenville Community Theatre
Take 5
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Meritorious Achievement for Ensemble work to the director and cast of greenville community theatre's production of  Buzzard's Bad Luck.
  • Excellence Award in Acting to Elizabeth Moritz for her portrayal of Jonnie June in greenville community theatre's production of Buzzard's Bad Luck .
  • Meritorious Achievement in Acting to Bruce Pearl for his portrayal of the Funeral Director in greenville community theatre's production of Them Who Knew Him [or, Who Knew?]
  • Meritorious Achievement in Acting to Elizabeth Moritz for her portrayal of Peggy in greenville community theatre's production of Denial.
  • Meritorious Achievement in Ensemble work to the cast and director of greenville community theatre's production of  Metamorphosis.
  • Excellence in acting to Gregory McCormack as Chairman in greenville community theatre's production of Metamorphosis.
  • Meritorious Achievement in Playwriting to Michael N. Ferrara for Metamorphosis.
  • Meritorious Achievement in Lighting Design to Will Spitzer for greenville community theatre's production of Take Five.

Hand to Mouth Players
Naming the Baby
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Anne Rodgers Pearl as  Amy and Gary Simon as Andy
  • Excellence Award in Playwriting to Shaun Coen
  • Excellence Award in Directing to Shaun Coen

Hand to Mouth Players
Ray's Date...Part One
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Gregory McCormack as Ray, Kelly Kirby as Ms. Pam Sophical, Tom Campbell as Bob/Drunk at bar and Alexa Servodidio as Russian Woman/Jenna
  • Meritorious Achievement in Direction to Michael Ferrara

Hand to Mouth Players
Happy Anniversary
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Jay Krass for his portrayal of  Man
  • Meritorious Achievement in Direction to Susan Bond

Hand to Mouth Players
A Family Affair
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Ensemble Acting to Nancy Jane Blake as Nell, Daniel Burke as Jon, Tom Lloyd as Russell and Dianne Roxy Pennington as Claire
  • Excellence Award in Direction to Robin Anne Joseph
  • Meritorious Award in Playwriting to Albi Gorn

Hand to Mouth Players
Head Case
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Steve Schnapper for his portrayal of Dad

Harlequin Productions of Cayuga Community College
Losing Our Heads
Adjudicator: Pam Rapoza
  • Excellence in Design to the Technical Production Team

Hornell High School
You're A Good Man, Charlie Brown
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to Tim Berardi and his Production Team
  • Meritorious Achievement in Performance to Vincent Capluzzi. for his portrayal of Charlie Brown
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast

Hornell High School
Night of the Living Dead
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Prosthetic and Make Up to Toni Nasca, Amanda Gardner, KirraRikki Leary, and Anthony Brott
  • Meritorious Achievement in Overall Technical Concept to Mark D. Smith and His Production Staff
  • Outstanding Inclusionary Casting to Mark Smith and the Hornell High School Drama Club

Indian River High School Drama Club
Bocon
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast
  • Excellence in Direction to Kristie Fuller and Elaine Finley

Indian River High School Drama Club
The Yellow Boat
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Kristie Fuller and Elaine Finely
  • Excellence in Production Concept and Execution to Kristie Fuller, Elaine Finely and Lindsay Myers
  • Outstanding Achievement in HIV/AIDS Support and Education to the Indian River Drama Club for years of education, support and fundraising.  

Lancaster Regional Players
The Boys Next Door
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Achievement in Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Production Concept/Design to David Hall and his Production Team

Limelight Productions
The Receptionist
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to David Woodworth
  • Excellence in Acting to the Cast

Little Theatre of Watertown
There is a Season- 6 Ten-Minute Plays
Adjudicator: Bob Frame
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathie Strader for her portrayal of Clarice in She’s Fabulous
  • Meritorious Achievement in Acting to Kathleen Chevier for her portrayal of Bethel in She’s Fabulous
  • Meritorious Achievement in Direction to Elizabeth P. Smith for her coordination of “There is a Season- 6 Ten-Minute Plays”
  • Meritorious Achievement in Acting to Sarah Hovey for her portrayal of Woman in The Same Thing

M & M Productions
Gornucopia
Adjudicator: Diane Mashia
  • Outstanding Achievement in Ensemble Work to the Cast of Gornucopia, Four Plays Written and Directed by Albi Gorn

Norwich Theater Company, Inc./Sherburne Music Theater Society
Production: The Music Man
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Choreography to Trista Dockstader
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Jon Stockton for his portrayal of Harold Hill
  • Meritorious Achievement in Vocal Performance to Jennifer Oliver for her portrayal of Marion Paroo
  • Meritorious Achievement in Ensemble Performance to the Cast
  • Excellence in Production Concept and Execution to Donna Moren and her Production Staff
  • Excellence in Music Direction to David Burch

Not So Common Players
Anything Goes
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Performance to Heather D'Arcy for her portrayal of Reno Sweeney
  • Excellence in Performance to Tyler Thomas for his portrayal of Billy Crocker
  • Excellence in Performance to Heather-Liz Copps for her portrayal of Hope Harcourt
  • Excellence in Performance to Brian Avery for his portrayal of Moonface Martin
  • Meritorious Achievement in Performance to Matthew Serianni for his portrayal of  the Purser

Not So Common Players
Violet
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Entire Cast
  • Meritorious Achievement award in Direction to Alana Streifert for Violet.

Players of Utica
One Flew Over the Cuckoo’s Nest
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Kris Majka for his portrayal of Billy Bibbitt
  • Meritorious Achievement in Sound Design/Compilation to Eric Almleaf

RARE, Inc. - The Two of Us Productions
Jesus Christ Superstar
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Outstanding Award for Musical Direction/Conducting to Stephen Sanborn
  • Excellence in Acting to Constance Lopez as Judas Iscariot
  • Excellence in Acting to Betsy Rees as Mary Magdalene
  • Merit Award in Vocal Direction to Daniel Galliher
  • Merit Award in Acting to Brian Yorck as King Herod
  • Merit Award for singing Joseph Alvarez as Jesus Christ

Rochester's Black Sheep Theatre
Later Life
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Acting to the Cast
  • Excellence in Direction and Production Concept to Diane Mashia
  • Outstanding Acting to Stephanie Sheak for her portrayal of Ruth

Rochester's Black Sheep Theatre
Sordid Lives
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Charlie Cooper and Kristy Angevine-Funderburk

Rochester's Black Sheep Theatre
Deadly Intentions
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Kristy Angevine-Funderburk for A Dream of Passion
  • Meritorious Achievement in Acting to Dan Plumeau for his portrayal of Morten in A Gothic Tale
  • Excellence in Direction to Diane Mashia for A Gothic Tale
  • Excellence in Acting to Reuben Tapp for his portrayal of Rainbow Rivers in A Dream of Passion
  • Excellence in Acting to Adryanna Elmendorf for her portrayal of Cayella Rivers in A Dream of Passion
  • Excellence in Acting to Colleen DiVincenzo for her portrayal of Eliza in A Gothic Tale
  • Outstanding Achievement in Acting to Sean Michael Smith for his portrayal of Isaac in A Gothic Tale

Rome Community Theater
Those Crazy Ladies in the House on the Corner
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Lorraine Goewey as Dora Miller
  • Meritorious Achievement in Acting to Barb Seaton as Lydia Van Horn
  • Meritorious Achievement in Acting to Denise Morganti as Maggie Brown
  • Meritorious Achievement in Direction to Laurie Marshall
  • Excellence in Scenic Design and Construction to Laurie Marshall and John Frank

Rome Community Theater
The Drowsy Chaperone
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Scenic Design and Execution to John Frank and John Doiron
  • Excellence in Direction and Choreography to Patrick St. Thomas
  • Excellence in Musical Direction to Barb Seaton
  • Meritorious Achievement in Performance to the Cast

Rome Community Theater
A Murder Is Announced
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Set Design and Construction to John Frank and the Wednesday Crew
  • Meritorious Achievement in Acting to Jennifer Stalnaker for her portrayal of Mitzi

RPI Players
Dracula
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Program Design and Execution to Catherine Litvaitis and Mason Cooper
  • Excellence in Acting to Christopher Urig for his portrayal of Renfield
  • Meritorious Achievement in Acting to Reece Kearney for his portrayal of Van Helsing
  • Meritorious Achievement in Production Design and Execution to the Director and Production Team

RPI Players
Evening of Performance 2015
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to the Cast of The Game
  • Meritorious Achievement in Direction to Emily Kosmaczewski for The Game
  • Excellence in the Development of Theatrical Artists to the RPI Players, Emily DiMambro, Jeremy Feldman, Jocelyn Griser and Emily Kosmaczewski

RPI Players
Dirty Rotten Scoundrels
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Norman Eick
  • Excellence in Choreography to Zachary Pearson
  • Excellence in Performance to Jeffrey Jene for his portrayal of Lawrence
  • Meritorious Achievement in Production Design and Execution to the RPI Production Staff

Sand Lake Center for the Arts/Circle Theatre Players
Sylvia
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Acting to Suzanne Baker for her portrayal of Sylvia
  • Meritorious Achievement in Acting to Todd Hamilton for his portrayal of Greg

Schenectady Light Opera Company
Spamalot
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Performance to the Cast
  • Excellence in Choreography to Trish Scott
  • Excellence in Direction and Overall Production Concept to Adam Coons and the Production Staff
  • Outstanding Acting to Marc de la Concha for his portrayal of Patsy
  • Outstanding Vocal Performance to Molly Rose McGrath for her portrayal of the Lady of the Lake

Schenectady Light Opera Company
Legally Blonde
Adjudicator:  Paul Nelson
  • Excellence in Performance to the Cast
  • Excellence in Choreography and Execution to Gregory Theodore Marsh and the Cast
  • Excellence in Overall Direction and Production Value to Michael Lotano, Maria Elmer and their Production Team

Seneca Community Players
Dead Metaphor
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Becky Bly
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast

Seneca Community Players
Deathtrap
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Scenic Design to Joshua Jansen
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to Deb Bly and the Cast

Sherburne-Earlville High School Drama Club
Evening of One - Acts
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Olivia Clark as Jean in Same Thing
  • Meritorious Achievement in Acting to Rebekah Taylor as Phoebe in Come into the Garden, Maud
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Director, Cast and Costumer Of Midsummer Night’s Dream Act III/1
  • Meritorious Achievement in Acting to Angel Sheely as Puck-Midsummer Night’s Dream Act III/1
  • Meritorious Achievement in Acting to Shelby Bennett as Quince-Midsummer Night’s Dream Act III/1
  • Meritorious Achievement in Acting to Marie Moren as Lady Macbeth in Macbeth Act II/2
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to the Cast of Apres Opera
  • Meritorious Achievement in Acting to Tyler Manwaring as the Waiter in Breakfast
  • Meritorious Achievement in Directing to Dmitri Sofranko in Check, Please
  • Meritorious Achievement in Emsemble Acting to the Cast of Check, Please
  • Excellence in Stage Management to Ann Campbell

Sherburne-Earlville High School Drama Club
Fiddler on the Roof
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Artistic Direction to Madeline DuBois

Sherburne-Earlville High School Drama Club
The Canterville Ghost
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Colleen Law-Tefft
  • Excellence in Scenic Design and Execution to Colleen Law-Tefft and the Production Staff
  • Meritorious Achievement in Acting to Tyler Manwaring for his portrayal of Sir Simon

Sherburne-Earlville High School Drama Club
Life in the Theatre
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Molly Karaman for her portrayal of Babs Buttlebee in Action News
  • Meritorious Achievement in Acting to Vinny Taylor for his portrayal of Jim Pickles in Action News
  • Meritorious Achievement in Acting to Marie Moren for her portrayal of Lady MacBeth in MacBeth
  • Meritorious Achievement in Direction to Shayla Sullivan in Oh My God, It's Another Play!

Sullivan County Dramatic Workshop
Masque of the Red Death
Adjudicator: Neil Jones
  • Meritorious Achievement to Gladys Moskowitz for her work as Composer/Author

Sullivan County Dramatic Workshop
Death of a Salesman
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Acting to Shawn Bailey for his portrayal of Willy Loman
  • Meritorious Achievement in Acting to Ed Berens for his portrayal of Bernard
  • Meritorious Achievement in Overall Production Value to Sally Gladden and the Production Crew

Sullivan County Dramatic Workshop
Fiddler on the Roof
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Performance to Heather Strauss for her portrayal of Golde
  • Meritorious Achievement in Performance to Harold Tighe for his portrayal of Teyve
  • Meritorious Achievement in Performance to David Hilfstein for his portrayal of Perchick
  • Meritorious Achievement in Performance to Robert Schreier for his portrayal of Lazar Wolf
  • Excellence in Production Concept and Execution to Lori Schneider and her Production Staff

Theatre in the Mist
Fiddler on the Roof
Adjudicator: Paul Nelson
  • Outstanding Direction and Production Concept to Jeffrey Coyle
  • Outstanding Musical Direction to Marnie Williams Aldrow
  • Outstanding Orchestra Direction to Ben Stayner
  • Outstanding Production Design and Execution to Bob Russell and Lisa Marie Leone 
  • Outstanding in Performance to Haley Keeley for her portrayal of Tzeitel
  • Outstanding in Performance to Christopher Teal for his portrayal of Motel
  • Excellence in Choreography to Robert Cooke
  • Excellence in Performance to the Cast
  • Excellence in Program Design to the Company

Theatre in the Mist
Hairspray
Adjudicator: Joan Luther
  • Excellence in Acting to Jill Anderson for her portrayal of Penny Pingleton
  • Excellence in Direction and Choreography to Joey Bucheker
  • Excellence in Vocal Performance to Sára Kovácsi
  • Excellence in Vocal Direction to Marnie Aldrow
  • Excellence in Orchestra Direction to Paul Siekierski

Theatre in the Mist
Betsy Carmichael's Bingo Palace
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Playwright to Joey Bucheker and Mary Kate O'Connell  

Towne Players
Blithe Spirit
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Production Design to Kathleen Weber and Brian Harris
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Director and Cast

Troy Civic Theater
Murder Ballad
Adjudicator: Joan Luther
  • Outstanding in Vocal  Ensemble To the Cast
  • Excellence in Music Performance to the Knights Revival
  • Excellence in Performance to Laura Tortorici as Sara
  • Excellence in Directing to Michael Ciaravella
  • Excellence in Sound Desigh to Conor Sjogren

Troy Civic Theater
Dancing at Lugnasa
Adjudicator: Diane Mashia
  • Excellence in Ensemble Acting to the Cast
  • Meritorious Achievement in Costuming to Debbie Lummis

The Two of Us Productions
Jesus Christ Superstar
Adjudicator: Frances Ruoff
  • Outstanding Award for Musical Direction/Conducting to Stephen Sanborn
  • Excellence in Acting to Constance Lopez as Judas Iscariot
  • Excellence in Acting to Betsy Rees as Mary Magdalene
  • Merit Award in Vocal Direction to Daniel Galliher
  • Merit Award in Acting to Brian Yorck as King Herod
  • Merit Award for singing Joseph Alvarez as Jesus Christ

The Two of Us Productions
Next to Normal
Adjudicator: Paul Nelson
  • Excellence in Direction to Stephen Sanborn
  • Excellence in Ensemble Performance to the Cast

Upstage Productions, Inc.
Legally Blonde
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Direction to Andrew Higgs
  • Excellence in Musical Direction to Frank Leavitt and Courtney Wheat
  • Excellence in Choreography to Candace Wood
  • Outstanding Performance to Kelly Sienkiewicz for her portrayal of Elle Woods
  • Outstanding Performance to Dana Michael Schaaf for his portrayal of Kyle/Dewey/Grandmaster Chad
  • Excellence in Performance to Christina Kokonis-Viggers for her portrayal of Paulette Buonofuonte
  • Excellence in Performance to Sean Frank for his portrayal of Emmett Forrest

Upstage Productions, Inc.
Shrek, the Musical
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Choreography to Tanya Phelps
  • Meritorious Achievement in Ensemble Acting to The Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Richard R Lapo Jr

Watertown Lyric Theater
South Pacific
Adjudicator: Arnie Galin
  • Meritorious Achievement in Ensemble Work to the Cast
  • Meritorious Achievement in Direction to Scott Taylor and Jonathan Paul Cole
  • Excellence in Acting to Ashley Marie DeMar for her portrayal of Ensign Nellie Forbush
  • Excellence in Acting to Bill Boulter for his portrayal of Emile de Becque

Wells College
A Midsummer Night's Dream
Adjudicator: Paul Nelson
  • Meritorious Achievement in Acting to Patrick Munroe for his portrayal of Puck
  • Meritorious Achievement in Fight Choreography and Execution to Siouxsie Easter and the Cast
  • Excellence in Costuming to Barbara Murphy

Wellsville High School
Schoolhouse Rock, Live!
Adjudicator: Diane Mashia
  • Meritorious Achievement for Vocal Performance and Dancing to the Cast
  • Meritorious Achievement in Directing and Theatre Education to Director Lori Brown and Music Director Cody Hampton

Wellsville High School
Father of the Bride
Adjudicator: Joan Luther
  • Meritorious Achievement in Production Concept and Execution to the Cast and Production Staff
  • Meritorious Achievement in Sound Execution to Dakota Dickerson, Meredith Dunne, and Matthew Sanders

These awards are based on three separate designations. 
Meritorious Achievement, Excellence and Outstanding Achievement.

Meritorious Achievement = Some advanced theatrical skill noted
Excellence  =  Theatrical skill base not routinely noted in non-professional theatre
Outstanding Achievement =   Theatrical skill base rarely seen in non-professional theatre

Listed Alphabetically
By Company